Dünya Barışı

0

İnsanlar, hayatında yaptıkları çoğu şeyi kendi çıkarları için yaparlar. Kendi dışında bir insanı düşünen birisini bulmak zordur. Bu yüzden dünya barışı diye bir şey kalmadı. Herkes kendini, kendi çıkarlarını düşündüğü için tüm ülkeler birbirine girmiş durumda. Peki bunu değiştirmek için ne yapmalıyız?

Benim düşüncem; dünyadaki tüm insanların birlik ve beraberlik içinde yaşaması için öncelikle yöneticilerimizin yani başkanlarımızın diğer ülke başkanları ile arasındaki kavgayı bitirmesi ve barış içinde, birliktelik içinde yaşamayı dünyaya öğretmeleri lazım. Başkan dediğin ülkesine örnek olur fakat bizim başkanlarımız kendi çıkarları dışında hiçbir şey yapmıyor. Ne kadar ülkemizin iyi bir yerlere gelmelerini, geleceğimizin iyi olmasını sağlamaya çalışsalar da bunları yaparken birbirleriyle tartışmaları ve sadece kendi çıkarları için insanları birbirlerine düşürmeleri durumu daha kötüye getiriyor. Eğer yöneticilerimizi, başkanlarımızı değiştirme gibi şansımız olsaydı böyle bir şey olmasını ve onun yerine ülkesine daha düşkün, milletinin düşüncelerine saygı duyan değer veren bir yöneticinin gelmesini isterdim. Fakat bu tarz şeyler yıllar sonra olduğu için biraz zor oluyor değişmesi çünkü seçimleri kaybetmeme olasılığı da var o yüzden o işler biraz daha karışık.

Dünyayı barış ve huzur dolu bir yer yapmak için insanların bu içindeki vicdansız, düşüncesiz bakış açılarını değiştirmek isterdim. Geçmişte aileniz size nasıl davranıyorsa nasıl eğitiyor ise gelecekte siz de onları uyguluyorsunuz. Aslında bunun kötü bir şey olmasını bilmelerine rağmen yapmalarının sebebi de yaptıklarınızdan bir ders çıkarıp ileride yapmamanızı sağlamak ama bunu anlamayan anlayışsız, düşüncesiz insanlar geçmişte yaptıklarını uyguluyor. Bu yüzden geçmişte yaşadığımız ve çevremizde yaşadığımız şeylerden biraz ders çıkarıp ilerde çocuğumuz olduğunda bunları yapmamaya, onun en iyi yerlerde eğitim görmesine ve bunu ilerde de uygulayacağını öğretmek gerekiyor.

Eğer dünya barış, huzur dolu bir yer olsaydı bence şöyle olurdu: Öncelikle evi olmayan insanların diğer insanlar yardımıyla kafalarını sokacak bir ev bulmaları veya yapmaları, herkesin barış ve huzur içinde yaşadığı, ülkeler arasında kavga olmadığı, bir ülkenin yardıma ihtiyacı olduğunda diğer ülkelerin elinden geldiğince o ülkeye yardım etmesi… Buna benzer şeyler olurdu bence ve gerçekte de böyle olsaydı dünyamız küresel ısınmaya girmez ülkeler arasında atışmalar, savaşlar olmazdı. Fakat sonuçta gördüğünüz gibi acınacak halde tüm ülkeler. Eğer ülkeler arasında bu üstünlük yarışması olmasaydı bence dünyamızın durumu daha iyi olabilirdi. Çoğu şeyin sebebi üstünlük kurmak ve kendi çıkarlarını düşünme duygusu. İşte dünyamızın bugünkü halinde olması da bu yüzden.

Sonuç olarak yöneticilerimiz ve insanlar kendi çıkarlarını düşünmek yerine barış, huzur ve dayanışmadan yana olsalardı işte dünya o zaman çok daha güzel bir yer olurdu.

(Visited 1 times, 1 visits today)

About Author