Hayvanları Koruyalım!

0

Evcil hayvanları; insanlarla aynı alanı paylaşan, doğuştan veya sonradan evcilleştirilerek insanlarla beraber yaşayan hayvanlar olarak tanımlayabiliriz.

Bu zamana kadar hayvanlar, insanların dostu olmuştur. Hayvan sevgisi; yardımlaşma, merhamet, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları güçlendirir. Küçük yaşta hayvan sahibi olmak çocukların bu duyguları daha erken kazanmalarında büyük önem taşır. Evcil hayvan sahibi olmanın, çocuğun gelişimi üzerinde olumlu katkıları olur. Örneğin çoğu hayvan çocuklarla daha kolay iletişime geçer. Çocuk sadece onunla vakit geçirmekle kalmaz onun ihtiyaçlarını karşılar, bakımını üstlenir ve bu sayede çocuğun sorumluluk duygusu gelişmiş olur.

2015-04-19uyur-8f57d70f9e34acb3

Ancak sokakta yaşayan yardıma muhtaç çok sayıda evcil hayvan vardır. Bu yardıma muhtaç hayvanların tedavisini ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için 1996 yılında ŞANSLI adında Türkiye’nin en büyük hayvan barınağı kuruldu.

renkli-kediler

Ne yazık ki günümüzde hayvan insan ilişkileri pek iyi sürmüyor. Ancak biz hayvanları çok seviyoruz ve onları sonuna kadar koruyacağız. Etrafımızdaki insanları bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Hayvanlara karşı duyarsız insanları hep uyarmalıyız.

About Author