Danimarka Nakit Parayı Yasaklıyor mu?

Danimarka, bir süredir kağıt para kullanımına son vermek için çalışmalar yürütüyordu.

Ülkede önümüzdeki seneden itibaren restoran ve benzin istasyonlarında nakit para kabul edilmemesini öngören bir yasa yürürlüğe girecek. Hükümetin ülkede dijital ticaret ve alışverişi artırmak için böyle bir çaba içine girdiği ifade edildi. Yasa değişikliği, “2030 itibariyle nakitsiz toplum” adımı kapsamında gerçekleştirilecek. Ülkede posta hizmetleri, doktorlar, eczaneler ve benzeri hizmetler ise nakit para kabul etmeye devam edecek. Danimarkalılar yeni döneme şimdiden ayak  uydurdu.

Ülkede hizmet veren ‘Danske Bank’ isimli bankanın mobil ödeme uygulaması her üç kişiden birinde bulunuyor. Başka bir deyişle, her 3 Danimarkalıdan 1’i hali hazırda nakitsiz döneme hazır durumda.Bankanın ‘MobilePay’ isimli uygulaması Apple Pay ile benzer özelliklere sahip. MobilePay’i kullanan Danimarkalılar nakit veya kredi kartına ihtiyaç duymaksızın yaptıkları harcamaları akıllı telefonlarını cihazlara okutarak gerçekleştirebiliyor.

Yasa değişikliğinin suçla mücadele kapsamında da fayda sağlayacağı belirtiliyor. Kuzey Avrupa ülkeleri İsveç, Norveç ve Finlandiya da yakın gelecekte nakit para ile alışverişi tamamen sonlandırmak istiyor.

 

(Visited 62 times, 1 visits today)