EV OKULU

Okula gitmeden de çalışabilirsin.

 

ev okulu

              Şu an uzaktan eğitim modelinin uygulanmasının nedeni, Corona Virüsünden kaynaklanan ve ülkemizi de etkileyen Kovid 19 küresel salgınıdır. Çünkü 20 yaşından küçük insanların sokağa çıkması yasaktır. Bu yasaktan önce de okullar tatil edilmişti.

              Bu salgın dönemsel olarak azalabilir. Ancak gelecekte yine karşımıza çıkabilir. Hatta başka salgın hastalıklarla karşılaşmayacağımızı kimse garanti edemez. Çünkü Kovid 19’dan önce de İspanyol Gribi başta olmak üzere Kuş Gribi, Domuz Gribi başka salgın hastalıklar da ortaya çıkmıştı. Bu salgınların hiç sonu gelmeyebilir. Bu nedenle eğitim sistemimizi gelişen ve değişen koşullara göre ayarlamalıyız. Aksi halde eğitimsiz bir nesil yetişir. Böyle bir durum ise bir toplumda salgın hastalıktan daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Ben Beştepe Koleji’nin uzaktan eğitim modelini çok beğeniyorum. Günde iki saat ödev yapıyorum. Diğer saatlerde ise “Beştepe Akademi” uygulamasından canlı ders videolarını izliyorum. Çünkü “Zoom” programından çok değerli Hocalarım ders anlatıyorlar ve sorular da soruyorlar. Bu soruları karşılıklı cevap verebiliyoruz. Ayrıca, iyi anlamadığım bir konu olursa, tekrar videoları izlemek de uzaktan eğitimin büyük bir avantajı. Okulda ders işlediğimizde böyle bir seçeneğimiz olmuyordu.

Sonuç olarak insan türünün en belirgin özelliklerinden birisi de değişen şartlara uyum sağlama gücüdür. İki yüz bin yıldan beri modern insanoğlu ve hatta üç milyon yıldan beri ilk insan türü, bu özelliği sayesinde dünyada varlığını sürdürmektedir. Çalışkan ve akıllı insanlar bu dönemden de güçlenerek ve sorunlarını çözerek çıkacaktır. İşte  “Ev Okulu” küresel salgına karşı insanoğlunun mucizevi uyum sağlama yeteneğinin en somut örneğidir. Bu nedenle de gelecekte de devam etmelidir.

 

Ege SALDIRIM

6/B 181

(Visited 26 times, 1 visits today)