SEVGİNİN SINIR KAPISI

SEVGİNİN SINIR KAPISI

‘Bir insanın ülkesini sevmesi takdir edilecek bir şey ama sevgi neden sınırda bitmek zorunda ? ‘. Bu cümlenin desteklediği nokta ırkçılık. Peki ırkçılık nedir? Irkçılığın sözlükteki ilk anlamı şu şekilde: kendi ırkını öteki ırklardan üstün sayma ve siyasal tutumunu buna dayandırma eğilimi.İkinci anlamında ise şu ifadeler kullanılmış: insanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bir ırkın öteki ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti.Madem öyle biraz dünyadan örnekler verelim.

Geçtiğimiz aylarda Amerikada George Floyd adlı bir vatandaş 20 Amerikan doları sahte banknot ihbarı için gelen polislerden biri olan beyaz polis memuru Derek Chauvin’in kelepçeli şekilde yere yüzüstü yatırdığı George un  boynuna 8 dakika boyunca diziyle bastırılması sonucu hayatını kaybetmişti. Bu tüm dünyaya yayıldıktan sonra Amerikada protestolar düzenenip ırkçılığa farkındalık yaratmaya ve önüne geçilmeye çalışılmıştı Bir tane daha örnek vermek istiyorum .Özellikle bizim ülkemizde kadına şiddet ve hayvana şiddet oldukça fazla neredeyse dünyada birinci sıradayız. Bu nedenle ben diğer ülkelere kötü örnek olduğumuzu düşünüyorum bu yüzden diğer ülkeler tarafından  dolaylı olarak ırkçılığa maruz kalıyoruz.Bir tanede kendim örnek vermek istiyorum siyahileri konuştuk ülkeleri konuştuk birazda din ayrımcılığna örnek verelim.Dünyada nedense şöyle bir algı var ‘O bu dinden demekki iyi bir kişiliğe sahip değil’ bence bu düşünce çok yanlış ve bu düşünce ırkçılığa giriyor.Ve şimdi sadece örnek amaçlı bir örnek vereceğim.Bu tam ırkçılık olmasada ayrımcılığa giriyor.Mesela eski zamanlarda hemde çok eski zamanlarda erkekler eşleri kız çocuk doğuruyor diye kızları öldürüyorlardı veya bir okulda erkekler sırf erkek oldukları için ilk başta yemeğe giderse bir daha söylüyorum sırf ‘erkek’ oldukları için böyle bir şey yapılırsa buda ayrımcılığa girer. Bu tarz bir sürü ırkçılıklar var ben siyahilerden ve ülkelerden  v örnek vermek istedim

.Pablo Casals ın dediği cümlede insan sadece neden kendi ülkesini sevmek zorunda demeye çalışmış. Ve bence dediği şeyde sonuna kadar haklı hiçbirimizin bir ayrıcalığı yok herkes aynı yerde aynı nefesi soluyup aynı gökyüzüne bakıyor. Tabiki kendi ülkemizi destekleyip seveceğiz ama yinede sevginin sınırda bitmesi için hiçbir sebep yok. Her şeyi hep birlikte yapabiliriz ayrıma ırkçılığa zorbalığa gerek yok.Ne demişler hepimiz birimiz ,birimiz hepimiz için. Irkçılık bence tüm dünya genelinde son bulmalı tıpkı bir toz gibi uçup gitmeli hayatımızdan. Bence benim gibi düşünen bir sürü insan var. Dediğim şey yani ırkçılığın bitmesi olursa dünya daha da yaşanılabilecek hale gelebilir daha mutlu bi yer olabilir.

(Visited 39 times, 1 visits today)