Hoşgörü

Hoşgörünün bizim için önemli olduğunu biliyoruz. Fakat daha derine inmeden önce tam anlamına bakalım, hoşgörü bir kişinin davranışı ya da fikri sana aykırı gelse de düşünceli davranmak, saygılı olup anlayış göstermektir. Hoşgörü anlayışının olmadığı bir yerde yaşamayı eminim ki hiçbirimiz istemeyiz. Hayal edince bile katlanılmaz oluyor. Sizce gerçekten hoşgörüsüz bir yaşam katlanılamaz mı olurdu?

Hoşgörü de aslında genel görgü kuralları gibidir, zorunlu değildir ama yaptığın zaman karşındaki senin niyetinin iyi olduğunu anlar, onu umursadığını anlar. Karşındaki kişiye aslında insan olarak saygın duyduğun için yaparsın. Hoşgörü seninle toplum arasında ve seninle arkadaşların, ailen arasında çok önemli. Eğer biri senin hoşlanmadığın bir şey yaparsa ona birden sinirlenmezsin, o an nasıl hissettiğini seni ne kadar tanıdığını düşünürsün ve alttan alırsın. Diğer insanlarla olan ilişkilerimizde eğer bazı şeylere göz yumuyor, hoşgörü göstermiyor olsaydık çok sağlıklı ilişkiler elde edemezdik. Yine başka kişiler de sana tolerans göstermeseydi kaba olduklarını düşünürdünüz, aranız bozulurdu. Hoşgörü insanlara karşı yaptığımız iyi bir şey ve bu da her şey kötüye kullanılabildiği bile hoşgörü de kötüye kullanılabilir. Eminim ki siz de bazı insanların karşısındakinden her şeyi alttan almasını beklediğini görmüşsünüzdür ve ya siz biri zaten tolerans gösterecek olduğunu bildiğiniz için bunu kötüye kullanmış olabilirsiniz. Daha birçok kötüye kullanımı olduğu gibi hoşgörünün varlığı bizim için önemli ortasını bulmak önemli.

Hoşgörüsüz bir yerde yaşamak zorunda olmak katlanılmaz olabilir ama aynı zamanda da hoşgörünün kötüye kullanıldığı yer de yaşamak da katlanılmaz olur. Birinin iyi niyetini kötüye kullanmak aslında oldukça saygısız ve yapılmaması gereken bir şey çünkü bu o kişiyle aranızdaki güven ilişkisini yıkar. Aynı şekilde sizin alttan aldığınız şeyleri sömüren biri ile ilişki sürdürmek zor olabilir. Bu şekildeki durumlarda bana kalırsa en önemli şey karşından aldığın şeyi ona geri vermek tabii ki bu hiçbir şey eklememek demek değil karşımızdaki kişiyle ilişkimize fazladan şeyler eklemek de önemli. Fakat eğer o kişinin bizim verdiklerimizi kullandığını görürsek daha az anlayışlı olmamız gerekebilir. Ama zaten sizin böyle bu durumda anlayacağınıza eminim. Tabii ki böyle bu durumla karşılaşmak istemediğimiz için de insanların bize gösterdiği hoşgörüyü kötüye kullanmamalıyız sonuçta kimse kimseye karşı belli bir şekilde davranmak zorunda değil.

Sonuca varacak olursak evet karşımızdaki ile olan ilişkimizde hoşgörülü olmak ve alttan almak oldukça önemli olduğu gibi sınırsız bir miktarda verilecek olan hoşgörü kötüye kullanılacaktır ve karşımızdaki insan bize karşı geri hoşgörülü davranmaz. Yine bir toplumdaki tüm yanlışları alttan almak ve insanların yaptığı her şeye tolerans göstermenin karşılığında bulacağımız toplum acımasız bencil yani hoşgörüsüz olacaktır.

(Visited 11 times, 1 visits today)