Kripto ve Nft’nin Geleceği

Kripto para 10 yılı aşkındır aramızda olan bir dijital para birimi. Fakat kripto para çok da uzun olmayan tarihinde özellikle bu son 3-4 yılda oldukça popüler oldu. Özellikle Covid-19 salgını sonrasında birçok insan kripto para sayesinde kazandığı büyük paraları sosyal medya mecralarında paylaştı ve insanlar tarafından büyük ilgi gördü. Sonrasında bu iki yıl içinde Blockchain bazlı NFT denilen dijital sanat parçalarının piyasaya sunulması ile ilgi iyice arttı.

Bu gördüğünüz Bored Ape Yacht Club isimli bir NFT grubunun iki yüz bin dolar değerindeki en pahalı NFT’lerinden biri tabii diyebilirsiniz ben bunun direk fotoğrafını çekebilirim fakat bu şeylerin özelliği güzel gözükmeleri değil. Bu NFT’ler size başka hiçbir şekilde edinemeyeceğiniz ayrıcalıklar tanıyor, mesela eğer bu NFT’yi alırsanız bunu yapan grubun verdiği yattaki bir partiye katılma hakkı veriyor işte bu yüzden bu NFT’ler bu kadar pahalı ve bu rağbet görüyor.

 

Ana konumuza dönecek olursak bence Kripto paralar gerçek para olarak kullanılabilir çünkü tarih boyunca böyle oldu eğer yüz yirmi iki yıl geriye gidersek şunu görürüz ki insanlar sadece nakit para kabul ediyordu ve başka bir şeyin nakidin yerini alamayacağını düşünüyordu, fakat bundan yaklaşık elli sekiz yıl sonra kredi kartları çıktığında insanlar bunun başarılı bir girişim olacağını düşünmemişti fakat şu anki halimize bakarsak rahatça anlayabiliriz ki kredi kartı oldukça başarılı bir girişim oldu ve şu an on üç yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki amcaya kadar herkes de var. Ben de bu yüzden kripto paranın bir para birimi olarak hayatımıza girebileceğini düşünüyorum, fakat şöyle bir ihtimal daha var ki kripto paralar çoğu insan tarafından bir para birimi olarak değil de bir yatırım aracı olarak görüyor. Eğer benim fikrimi soracak olursanız ben de aynı şekilde düşünüyorum kripto paralar bir yatırım aracı olarak çok daha fazla iş görüyor fakat düşününce bir restorana gittiğimizde kendi kripto para hesabımızdan hesabı kolayca ödeyebilmek oldukça pratik olurdu. Yani özetleyecek olursak kripto paralar kesinlikle bir para birimi olarak kullanılabilir ama ondan çok her zaman bir yatırım aracı olarak kullanılacaktır. Çünkü kripto para madenciliği aşırı fazla elektrik harcıyor ve düşününce bunun da çevreye zararı oldukça fazla ve nakit paranın sürekli basıldığını düşünürsek kripto paranın bu 5-10 yıl içinde nakit paranın yerini alması en azından onun kadar büyük bir güç olması düşünülemez. Toparlayacak olursak bu 5-10 yıl içinde kripto paranın nakit paranın yerini alması hiç muhtemel değil fakat yakın zamanda kripto paralarla küçük küçük ödemeler yapmaya başlayabiliriz.

(Visited 4 times, 1 visits today)