NOBEL ÖDÜLÜ MÜ, GUİNNESS REKORLAR KİTABI MI?

Nobel ödülü alıp insanlık tarihinde bilimsel bir iz bırakmak mı, yoksa Guinness Rekorlar Kitabı’na girip insanların ilgisini mi çekmek daha iyi olurdu?

Nobel ödülü kimsenin unutamayacağı bir ödüldür. Bu ödülü kazananlar insanlara, hayvanlara hatta ve hatta tüm canlılara faydalı olabilir. Bu ödüller arasında bildiklerim: Nobel Barış Ödülü, Nobel Bilim Ödülü ve Nobel Fizik Ödülü. Nobel Barış Ödülü’nü alan biri ise Çin’de yaşayan bir bilim insanı.  Yaptığı şey tarımla alakalıydı ama kitabı uzun süre önce okuduğum için bazı yerleri pek zihnimde kalmamış. Okuduğum kitabın ismi “Nobel Ödülü Nasıl Kazanılır?” idi.

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek hayli zor bir iş ama ben bunun sadece insanların ilgisini çekmek için yapıldığını düşünüyorum. Çünkü Guinness Rekorlar Kitabı 2016’yı okuduğumda kitap ilgimi baya bir çekti. Zaten kitabın amacı o. Hatırladığım rekor dünyanın en uzun tırnaklı insanıydı. Adam Hindistanlı, okulda bir gün yaramazlık yaptığı için öğretmen onun tırnaklarını kopardı. Ardından tırnakların çok kıymetli olduğunu düşündü. Günümüzde o adamın tırnakları ABD’deki bir müzeye bağışladı.

Sonuç olarak bence Nobel ödülü almak daha iyi bir fikir. Tabii ikisini de isterdim. Blog konumda sadece bir konuyu seçmem gerektiği için en iyisini yaptığımı düşünüyorum.

 

(Visited 7 times, 1 visits today)