20 yıl sonra

Bundan 20 yıl sonra yaşadığınız evi düşünün, şimdiki halinden uzak bir görüntü canlanmıştır gözünüzde. Peki bu evde ne gibi değişiklikler olacak? Belki de evin tamamı cam olacak belki hiç cam, pencere olmayack. Belki çatısı şimdiki gibi eğimli değil kubbe şeklinde veya koni şeklinde olacak. Belki evin dış yüzü yenı bulunan bir boyayla boyanacak ve geceleri parlayacak kim bilir?

Bence hemen hemen her şey otomatik olacak. Uyanınca yatağınızın yapılması, sabah kahvaltınız, kıyafetlerin ütülenmesi hepsi robotlar tarafından otomatik yapılacak. Aynı zamanda ev fiyatları daha ucuz olacak. 3D Yazıcılar sayesinde artık evler cok ucuz fiyatara yapılabilecek. Yer sıkıntısından dolayı evler daha küçük ve pratik olacak. Yine yer olmadığından evler katkat uzun olacak. Peki evin içi nasıl olacak? Evin içi de daha modern ve genellikle minimalist olacak. Belki de şimdi oturduğumuz evler yıkılıp Japonya’daki gibi kapsül oteller yapılacak.

Belki de yukarıdaki şeylerin hiç biri olmayacak ve teknoloji bir anda ilerlemeyi bırakacak. Eğer öyle bir olay olursa evimiz belki şimdiki halinden bile daha kötü olabilir. Enflasyon ve ekonominin gidişatı yüzüden şimdi alabildiğimiz şeyleri 20 yıl sonra alamayaca duruma gelebiliriz. Belki de 3. Dünya Savaşı çıkacak ve bütün dünya büyük bir depresyona girecek. Tabii ki bunu önlemek bizim elimizde.

Bütün bu şeyler bir yana 20 yıl sonra dahi olacak bir kaç şey var. Bir ev ihtiyacı, yemek ve su ihtiyacı. Aynı zamanda eve siparişler daha fazla olacak ve daha büyük siparişler eve gelecek mesela salon takımınızı internetten sipariş edip kapınıza kadar gelmesini bekleyeceksiniz.

Sadece evler değil iş merkezleri, avmler, marketler de 20 yıl sonra aynı kalmayacak. İş merkezleri bence daha küçük ve toplantı odaklı olacak, ofis gibi yerler kalmayacak insanların çoğu evden çalışacak. AVMler daha da büyük olacak ve insanları daha uzun süreler içinde hapsedecek. Bir AVM’nin içinde birden fazla sinema, eğlence mekanı olacak. Marketlerde bekli kasiyer dahi olmayacak kamera sistemleri ile ne aldığınız otomatik olarak algılanıp kredi kartınızdan kesilecek, bu sistemin Amerika’da Amazon tarafından test sürüşüne başlanmıştır. Fakat bütün bu olayların tersi de var, belki 20 yıl sonra iş merkezi diye bir şey kalmayacak. Belki AVMler batacak, marketlerde su dahi hiçbir şey kalmayacak. Yemek bulabilmek için eski zamanlar gibi avlanmamız gerekecek. Su altından değerli olacak ve insanlar bir damla su için evini vermeye razı kalacaklar.

Tabii ki bütün bu değişimleri yapmak bizim elimizde eğer düzgün bir şekilde ilerlersek, teknolojiye ve bilime önem verirsek iyi şeyler eğer önem vermezsek de ikinci olarak saydığım kötü şeylerle karşılaşabiliriz. Umarım ki iyi şeyler olur ve yaşam standartlarımız daha iyiye yükselir. Kimse pisliğin ve kalitesiz yaşamın olduğu bir yerde yaşamak istemez.

 

(Visited 111 times, 1 visits today)