2018 Yılı Beklentim

Herkesin bidiği üzere yeni yıla girmemize çok az kaldı. Hatta kimisi için çok uzun bir zaman var,kimisi için neredeyse yok denilecek kadar az bir zaman. Bu nedenle çoğumuzun yılbaşından beklentisi çok farklı tabii. Hem maddi hem manevi isteklerimiz karşısında bazen insan şaşıp kalıyor. Öncelikle çoğu kişinin maddi olarak istediği beklentisininbaşında gelen Milli Piyango Kuponları yer alıyor. Herkes bana çıkar umuduyla çok fazla sayıda bilet alıyor sonra da tüm yılbaşında acaba bana çıkar mı ?, çıkarsa ne yaparım ?,çıkmazsa ne olur? tarzı kendi kendine söylenip duruyor. Sonra Milli Piyango Kupon numaralarına ikramiye kazanan numaraları yayımladıklarında herkes akın akın gazete bayii’ye gidiyor,interneti meşgul ediyor,oturup radyoda teker teker saatlerce dinletiye kulak asıyor.

Bir insanın yeni bir yıldan bekleyeceği bana göre en büyük beklentisi sağlıklı ve huzurlu olmaktır. İnsanın sağlığı yerinde, huzuruna da karışılacak bir şey yoksa, ne bu keyfi bir tutmuş Piyango Bileti, ne de başka bir şey yerini alabilir. Zaten mantıklı şekilde düşünmek gerekirse insan sağlıklı oldu müddetce istediği her şeyi yapabilir. İstediği işe girer, istediği kadar para biriktirir,istediği arabayla gezer,istediği evde yaşamını sürdürür vb. Yani demem o ki benim yeni yıldan en büyük beklentim önce sağlıklı olmak sonra da huzurlu olmak. Para kazanılabilir, hem de çok kolay kazanılabilir. Hayaliniz bir para ise çok rahat elde edersiniz ancak insan sağlığı kaybedilirse geri kazanılma şansınız yok denilecek kadar az. İnsanoğlu için sağlık önemlidir.Sağlık olmadan çalışıp para kazanılmaz.Ya da kazanılan paranın insan gözünde önemi olmaz.Sonuçta en değerli olan sağlığını kaybetmiş biri için para hiçtir. İnsana verilmiş en büyük zenginlik kendisidirve bu nedenle zenginlik para ile bütünleşirse tadına doyum olmaz. Buna uygun çok güel bir hadis-i şerif bulunmakta,

olmaya devlet cihanda
bir sıhhat nefes gibi.
kanuni sultan süleyman.

dünyada biraz huzur her şeye bedel
sağlığın nasıl gülüm sen ondan haber ver. Bu ikiliğimiz de Barış Mançonun güzel şarkılarının bir tanesinden alınmış bu konuyla ilgili olan ikiliklerden bir tanesi. Aslında insanoğlu da farkında Yeni yılın Sağlıklı bir şekilde geçmesi insana verilen en büyük ikramiye olur ancak gelin görün ki para artık insanların gözlerini boyamış. İnsanların artık tek dert ettikleri para olmuş. Sağlık deseniz artık her zaman 2. sıraya koyuluyor çoğu kişi için. Büyüklerimiz anlatır ya hep bizlere eskiden yaşam çok daha güzeldi. Herkes yardımsever,iyi niyetli,bol gönüllü vb. para o zamanlarda önemli değilken hayatın çok daha iyi ve yaşanacak hali olduğunu anlatıp bizlere ‘Ah keşke o zamanda yaşasaydım şimdi neden bu halleri görüyorum ki’ söyletiyor ister istemez. Belki de insanoğlu için para bu kadar önemli olmasaydı şu anda dünyada savaş olmayacaktı,insanlar çok daha huzulu ve sağlıklı olacaktı kim bilir. Bana göre paranın bir önemi yok sağlığın ve huzurun olmadı müddetce.

(Visited 90 times, 1 visits today)