2018 Yılı Ne Getirebilir?

Bir gece arkadaşlarınızla beraber birlikte oturup yıldızları izliyor iken bir anda bir yıldız kayar ve herkes “Yıldız kayıyor dilek tutun.” diye seslenir. O yıldız kayarken kalbimizdeki o kişiyi değil de yeni bir yıl bize neleri getirebilir diye düşündüm ve başladım yazmaya.

Şu an yolda olan 2018 yılının, 2017’de yaşadığım sevinçli, mutlu ve bir o kadar harikulade olan anılarımın kat kat daha iyi olmasını istiyorum. 2017’nin başlarında biz TEOG adı verilen sınava girdik. Bu sınav çok zorlu zamanlardı ama Allah’a şükür bitti ve bu bitiş demek olmuyor ki başka sınav olmayacak. Şimdi ise IGCSE adı verilen sınavlara gireceğiz. Dileklerimden biri de şu ki inşallah IGCSE sınavlarım iyi geçer ve güzel bir sonuç alıp ailemi ve kendimi mutlu edebilirim.

2018 yılının bana getirmesini istediğim şeyler biri de dünya barışı olmasıdır. Öncelikle dünya barışı nedir?

Dünya barışı, bütün ülkelerin kardeş ve doşt bir şekilde yaşamasıdır benim açımdan. Tüm ülkelerin savaşa karşı olarak, ulaşacağı küresel bir şiddetsizlik amacıdır. Birçok ülke dünya barışı için harekete geçmek istiyor. Birçok

Atamızın dediği gibi;

 

Yurtta Sulh, Cihanda Sulh.           -Mustafa Kemal Atatürk

2018 yılının bana getirmesini istediğim şeylerden biri de terörün bitmesi. İlk olarak terörizm nedir?

Terörizmi bir çok ülke, kişi tarafından anlatmak zordur. Bunun nedeni ise birçok kişinin farklı düşünmeleridir. En geniş anlamda siyasî ya da toplumsal anlamda birtakım değişiklikler meydana getirmek için askerî veya sivil hedeflere yönelik yasa dışı güç/şiddet kullanımı olarak görülebilir. Bu şiddet kişileri, toplulukları hedef seçebildiği gibi, tamamen para  hedeflerine de yönelebilir.

Terör özellikle “intihar saldırıları” irrasyonel eylemler (kişi kendini de patlattığı için) olarak görülmekle beraber; toplumda korku, kaygı, karışıklık, teslimiyet gibi duygular yaratmak için yapıldığı düşünülünce rasyonel bir eylem tarzı olarak da görülebilir. Bunların önüne bu gibi gerekçelerle önüne geçilebilir.

  • Terörist grupların silah/lojistik/insan kaynağı boyutlarından desteklenmesinin önüne geçilmesi.
  •  İşkence ve İnsanlık Dışı Koşulların Ortadan Kaldırılması.
  • İnsanların Olağan Şüpheli Olarak Görülmemesi.

En çok istediğim şey ise mutlu, huzurlu ve kendime güvenimin tavanlarda olduğu bir yıl istiyorum.

Kaynaklar: https://onedio.com/haber/14-maddede-terorizm-nedir-ve-terorizm-ile-nasil-mucadele-edilir–604611

 

 

 

(Visited 121 times, 1 visits today)