2018’den İstediklerim

Aralık ayına girdiğimizi fark edip bir hevesle evimizi süsleyip, yılbaşı ağacını koyduğumuz, seneye görüşürüz deyip espri yaptığımız, bir gelenek gibi görüp hep o günde tombala oynadığımız, kendimize yeni hedefler kurduğumuz ama sene sonunda bu hedefleri yapmadığımızı anladığımız o gün yaklaşıyor.

Her sene olduğu gibi bu yıl da yeni yıldan istediğimiz istekler var. Bu isteklerin bazıları belki çok büyük ve olma olasılığı düşük bazıları ise çok küçük olsa da bizi çok mutlu eden istekler.

Herkes insanların birbiriyle eşit olduğu, erkeğin kadından üstün olmadığını, yüzü daha açık tenli olan insanların yüzü daha koyu olanlardan bir farkı olmadığını, zengin ile fakir insanın aslında eşit olduğunu herkes anlasın istiyorum. Bazı ülkelerde herkes birbirine eşit davranıyorsa bizim ülkemizde de öyle olsun istiyorum. Birbirini eşit görmeyen insanlar genelde eğitim almamış kişiler oluyor. Tüm Türkiye olarak eğitime çok önem verelim istiyorum. Kız çocukları belli bir yaşı geçtikten sonra evlendirilmesin, onlar da okusun istiyorum. Çoğunlukla ülkemizin doğu kesimlerinde olsa da böyle durumlar kız-erkek fark etmeksizin herkes öğrencilik yıllarında okula gitsin, bazen derslerde sıkılsın bazen de belki bir sırrını en yakın sınıf arkadaşıyla paylaşacağı o günler tüm öğrencilerin başına gelsin istiyorum. Ülkemizde yapılan bu haksız ve gereksiz saldırı bitsin artık. Dünyadaki tüm ülkeler bir bütün olsun herkes huzur ve barış içinde yaşasın istiyorum.

Yeni yıldan hayvanlar ve bitkiler için de birkaç dileğim var: Hayvanlara artık eziyet edilmesin. Bir heves ve heyecanla aldığımız evcil hayvanları artık sokağa atmayı bırakalım ya da bakımını yapamayacağımızı bildiğimiz halde en başından beri hiç sahiplenmeyelim. Bitkiler için olan isteğim de şu: Artık orman yangınları olmasın ve insanlar kendi rahatları için ağaçların canlarına kıymasınlar. İşte ülkem için olan yeni yıl istek ve dileklerim bunlar.

Aslında bu sene kendim için aşırı büyük bir şey istemiyorum. Genelde her zaman dilediğim ve bir çok kişinin de her zaman dilediği dilekler bunlar. Huzur, mutluluk, sağlık, sevgi, hoşgörü, barış, sabır ve dostluk istiyorum yeni yıldan. Ayrıca istediğim diğer bir istek ise her öğrencinin istediği gibi yüksek notlar almak ve çok daha başarılı bir öğrenci olmak.

Bana bu yıl Noel Baba bana kutu kutu hediyeler getirmesin. Ondan ben bu yıl mutluluk, huzur, sağlık, sevgi, hoşgörü, ülkemizde ve dünyamızda barış istiyorum.yeni yıl ile ilgili görsel sonucu

(Visited 196 times, 1 visits today)