2022’DEN BEKLENTİLERİM

Hepimizin bildiği üzere 2020 ve 2021 yılları sadece bizim için değil tüm dünya için çok zorlu bir süreçti. Covid-19 virüsünden dolayı küresel bir pandemi yaşadık. Ayrıca bu virüsten dolayı hepimiz karantinadaydık. Karantina özellikle zaten zar zor geçinen aileleri ve insanları çok kötü etkiledi. Çünkü ailesini ve evini geçindirmek için uğraşan insanlar karantina yüzünden işlerine devam edemedi ya da işlerinden oldular. Ayrıca öğrenciler için de karantina çok zorlu bir dönemdi. Örneğin bazı köydeki öğrencilerden çoğu bilgisayar alacak maddi durumda olmadığından online derslere katılamadı ve konularda geri kaldılar. Hatta bazı evlerde internet bile olmadığından sadece çocuklar değil aileleri de işlerine (online görüşmeler) katılamadı. Tabi bir sürü insan Covid-19 virüsünden dolayı hayatını kaybetti. Fakat pandemi bir yana 2020 ve 2021 yıllarının başka zorlukları vardı. Örneğin: yangınlar, depremler, tsunamiler, vb. Fakat 2022 yılına bir aydan az kaldı ve hepimiz nasıl bir yıl olacağını çok merak ediyoruz. 2022 yılında keşke olsa dediğim şeyler bunlar:

1. Corona virüsünün bitmesi, corona bitse gerçekten çok mutlu olurdum çünkü maske takmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek gerçekten çok zor. İnsan maske takarken gerçekten bunalabiliyor. Tabi bir sürü insan da hayatını bu virüsten dolayı kaybediyor.

2. Küresel ısınmanın azalması, küresel ısınma yüzünden bir çok yerde kuraklık var ve ayrıca buzullar eridiğinden dolayı Antarktika’da  yaşayan bir çok hayvanın nesli tükeniyor.

3. Kadına şiddetin azalması/bitmesi, sadece 2021 yılında ülkemizde üç yüz yetmiş bir kadın şiddetten dolayı hayata gözlerini yumdu. Ülkemizde kadına şiddetin bu kadar yaygın olması gerçekten çok acı çünkü ne de olsa hepimiz eşitiz ve hepimizin aynı hakları var. Hepimizin insan hakları var.

4. Hayvan haklarının daha çok anlaşılması, çoğumuzun evcil hayvanları var. Onların başına bir şey gelse hepimiz çok üzülürdük. Onların iyi ve sıcak bir yuvaları, evleri var. Mamaları var ve aç kalmıyorlar. Fakat tüm hayvanların bir evi ve yuvası yok. Sokakta soğukta yaşayan ve günlerce aç kalan ve bu yüzden hayatını kaybeden milyonlarca sokak hayvanı var. Ayrıca başka hayvanlar sadece kürkleri ya da derileri için öldürülüyor. Bu yüzden de nesilleri azalıyor. Bir de bazı ülkelerde insanlar hayvanları avlamayı bir spor ya da eğlence olarak yapıyor.

Kısaca 2020 ve 2021 yılları gerçekten zor geçmiş olsa da umudumuzu kaybetmemeye çalışalım. Belki de 2022 yılı çok güzel bir yıl olur.

(Visited 19 times, 1 visits today)