2032 YILINDA TIP DÜNYASI

                            2032 YILINDA TIP DÜNYASI

Zaman makinem olsaydı, 2032 yılına giderdim. O yıl, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Bölümünü bitirdim ve bir özel hastanede göreve başladım. Hayallerim gerçek olmuştu.

Hastanedeki ilk günümde, trafik kazası nedeniyle uçan ambulansla olay yerine gittim. Yanımda yapay zekâya sahip hemşirelik ve hasta bakıcılık görevlerini yapan yardımcı robotlarım da vardı. Robotlar, arabalardaki ağır yaralıları ve sıkışanları güçlü kolları ve aletleriyle çıkarıyorlardı. Yanıma getirdikleri hastalardan biri nefes alamadığı için onu entübe ederek hayatını kurtardım.  Sonra hastayı yaşam destek ünitesine bağladım. Durum kontrol edilmiş oldu.

Aynı olay nedeniyle robotların getirdiği başka bir hastanın kesilen damarlarını birleştirdim. Ancak durumu hâlen çok kritik olduğundan üç boyutlu gözlük kamerasıyla hastanedeki hocamdan destek istedim. Teknoloji yardımıyla hocam, hastanın durumunu üç boyutlu olarak görebiliyordu. Onun yaptığı yönlendirme ile hastanın hayata tutunmasını sağladım.

İlk yardım işlemlerini bitirdikten sonra, uçan ambulansla hastaları hastaneye götürdük. Bizi robot hasta bakıcılar karşıladı ve hastaları servislerine taşıdı. O gün kendimle gurur duydum. Çünkü insanlara yardım etmeyi başarmıştım. Hayallerim gerçek oldu.

 

Ege Saldırım

8-C

(Visited 14 times, 1 visits today)