21.Yüzyıl Yenilikleri: Home Office

Hepimizin hayali olan evden çalışmak gerçek oluyor. Bu durum gerçekten bizim sandığımız gibi yararlı bir yöntem mi yoksa bizi asosyallikten öldürebilecek bir şey mi?

21.yüzyıl insanların robotlarla ilişki kurdukları bir dönem. Ne kadar kabul etmesekte insanların da robotlaştıkları bir dönem. Daha doğrusu teknolojik aletlerin etkisi altındayız. Telefonu bir gün elimize almadan duramıyoruz. Merak ediyoruz. Bugün de sosyal medyada ne fenomen oldu diye. Merakımızın ve zevklerimizin bizi yönettiği bir dönemdeyiz. Bu evden çalışma yani home office kavramı uygulandıkça oluşacak senaryoları yazıyorum.

1.KİŞİ (İşkolik asosyal):

Bu adam zaten asosyal olduğu için durumdan çok memnun iş arkadaşlarını görmek zorunda değil. Her zaman iş saatleri içinde çalışır, erken kalkar direk masasına oturur. Böyle insanların zaten tek aktivitesi iştir. Bu durum böyle gider patron mutlu, çalışan mutlu…

2.KİŞİ (Sosyal Medya meraklısı):

Bu kişimiz ise işte telefonu elden düşürmediği gibi evde de telefonuyla gezer. Amacı dizilerini bitirip rahat bir hayat sürmektir. İş filan umrunda değildir.12’den sonra uyanır, gece işlerimi hallederim diye düşünür. Gece kuşudur.

3.KİŞİ (Sadece İş ortamı için gelen kişi):

Hayata olan inancını kaybetmiştir. Esprilerini yapabileceği ya da yeni aldığı kıyafetleri gösterebileceği iş arkadaşları yoktur artık. İşini yapar ama isteksizdir zaten zamanla bu evden çalışmayı bırakır yine ofis ortamı olan bir yerde çalışmaya başlar.

Bu senaryolardan anladığınız gibi bu insanlar yalnız. Bu dönemde insanların sosyalleşebilecekleri yerler sosyal medya ya da iş, okuldur. İş ortamını da ellerinden aldığımızda çevrelerini de ellerinden alıyoruz. Tabii bu durumun olumlu yönleri de var. Mesela hamileler ve küçük sahibi olan ebeveynler gibi. Çocuklarının en güzel dönemini kaçırmadan evden çalışabilmeleri onlar için büyük bir avantaj. Sağlık sorunlarının yaşandığı gibi durumlarda aileler için avantaja dönüşüyor.

Bu avantajı kullanmaya çalışan insanlar elbette olacaktır. Ofis çalışmasına daha yeni alışırken evden çalışmak şu an için bize uygun bir sistem değil acı bir gerçek olarak. Ofis sistemi ne zaman oturursa o zaman bu sistemi tekrardan gözden geçirebiliriz.

(Visited 133 times, 1 visits today)