23 Nisan’ daki Başbakan Konuşması

 Sevgili çocuklar,

Bugün sizler aracılığıyla yurdumuzun her köşesinde bu bayramı tesit eden bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum. Siz bizim aydınlık geleceğimizin birer temsilcisi, yeryüzündeki en büyük servetimizsiniz. Sizlerin binbir renkli çiçekler olarak dünyaya baharı yaşatacağınıza yürekten inanıyorum. Siz ve sizin gibi çocuklar bir sonraki nesle daha iyi bir Türkiye bırakmakla yükümlüdür. Bizim de ülkemizi geleceğe hazırlamak için sarf ettiğimiz çabalar, sizlere daha güzel bir Türkiye bırakma arzumuzdan kaynaklanıyor.

Çocuk Hakları Sözleşmesine dayanarak söylüyorum ki, çocukların doğum yerleri, konuştukları dil ne olursa olsun fark etmemeli, büyüklerinin inançları ya da görüşleri nedeniyle hiçbir çocuğa ayrım yapılmamalıdır. Kürt, Zaza, Çerkez, Gürcü, Ermeni, Süryani, Musevi diye ayrım yapılıp hiç kimse hiç kimseyi hor görmemelidir.

Aynı zamanda hiçbir çocuğun eğitim hakkı elinden alınamaz, her çocuğun parasız şekilde okuma hakkı vardır ve bunu hiç kimse değiştiremeyecektir. Çocukların hastalıklardan korunması da devletimizin ve toplumumuzun güvencesi altında olup çocukların beslenmesine, aşılanmasına, çevrenin temizliğine ve diğer sağlık koşullarına dikkat edilir, hastalanan çocuklar tedavi edilir. Her çocuğun duygu ve düşüncelerini istediği şekilde açıklama hakkı da tıpkı diğer birçok hak gibi kıymetlidir bizim için. Bu durumu korumak da devletin himayesi altındadır. Devletimiz çocukların hiçbir zarara uğramaması için her türlü önlemi almakla yükümlüdür. Biz sizlere sahip çıkmalıyız ki sizler bizim ülkemizin yeni Cumhurbaşkanları, Başbakanları olabilesiniz.

Bu önemli gün, yıllar önce sizlere Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir ve Ulusal Egemenlik mücadelemizin en önemli dönüm noktalarından biri 23 Nisan tarihidir, bu tarih Türkiye Büyük Millet Meclisinin İstanbul işgal edildikten sonra ilk olarak toplandığı tarihtir.

Bu tarihin aynı zamanda çocuklar için bayram olarak ilan edilmesi bir rastlantı değildir. Ulusal egemenlik, bir ülkenin, bir toplumun bağımsız olarak varlığını sağlayan en önemli husustur. Bunlardan ötürü 23 Nisan Bayramı ulusal egemenliğimize sahip çıkma ve bunu sürekli kılma meselesidir. 23 Nisan’ı bütün dünya çocuklarıyla birlikte kutlamamız da bu değerin evrenselliğini göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle ifade etmek isterim ki, modern ülkemizin kuruluş aşamasında çok önemli bir tarihe tesadüf eden 23 Nisan tarihi dünyada ilk defa ülkemizde çocuklara özel olarak ithaf edilmiş tarihi bir gündür ve  tüm çocuklarımıza armağanımızdır. Yarınlar çok daha güzel ve çok daha müreffeh olacaktır. Sizlere çok güveniyor ve değer veriyoruz. Hepinizi yürekten selamlıyor gözlerinizden öpüyorum.Devlet çocukların hiçbir zarara uğramaması için her türlü önlemi almakla yükümlüdür.

(Visited 214 times, 1 visits today)