25 KURUŞLA ÜLKEYİ KURTARMAK

2019 Ocak ayından itibaren sizin de bildiğiniz gibi poşetler 25 kuruş oldu. Bu poşetleri ücretli yapan devletin amacı ise dünyayı çevre dostu bir hale getirmek. Başarılabilecek mi işte bu da asıl soru bence

Benim şahsi fikrim poşetlerin ücretli olması yerine plastik poşetlerin kaldırılıp yerine bez ya da kartondan yapılma torbaların getirilmesi daha güzel olabilir. Marketlere gittiğimizde poşetlerin ücretli olmasına rağmen poşet alan birçok insan görüyoruz çünkü çoğu insana göre 25 kuruş çok miktar bir para değil. O 25 kuruşu vermek onu ekonomik olarak bir sıkıntıya uğratmıyorsa  neden evden poşet getirme zahmetinde bulunsun ki. İşte insanlar “bencil” Bir de bunların yanında çevreye duyarlı insanlar var onlara göre poşetlerin 25 kuruş olması iyi bir şey Bütün insanları çevre dostu yapmak için poşetlerin paralı değil plastik yerine daha çevre dostu bir materyal kullanılması daha mantıklı olur gibi geliyor bana. Ama yine de ağaçların gereksiz yere kesilip yerine gereksiz bir biçimde bina yapıldığı, hayvanların eziyet gördüğü, doğanın arka planda bu kadar çok kaldığı bir ülkenin çevre dostu olma yolunda bir adım atması gurur verici bir şey.Bu kanunun işlerliği için 25 kuruş yerine poşetler 1 lira yapılabilir. Böylece her ne kadar 1 lira o kadar büyük bir rakam olmasa da kuruş oladığı için insanların da kuruşu çok az gördüğü için bu ön yargıdan kurtulup daha dikkatli olacakları düşüncesindeyim. Hatta bence -insanları ekonomik sıkıntıya uğratmayacak şekilde- her yıl poşet kullanım oranına bakılarak belli bir oranda ücreti artabilir. Sonuçta biz bu doğayı belli bir ücret karşılığı almadık ve doğayı korumak bizim en önemli görevimiz -hala bazı zihniyetler bunun farkında değil maalesef- Başka bir çözüm yolu sunacak olursak mesela her marketin önünde bir kutu olsa ve bu kutu sen oraya poşet attıkça sana para verse bence Türk insanlarının eğer ucunda para varsa yapmayacağı şey yok o yüzden yurt dışında olduğu gibi bu sistem bize de gelse ülkemizin daha temiz bir yere dönüşeceğinden hiç şüphem yok.

Özetlemek gerekirse yapılan bu uygulama çok mantıklı ve güzel bir şey fakat böyle bir uygulamanın işe yarayacağını düşündükleri yanlış bir ülkede yaşıyoruz maalesef. Yakında poşetlerin de ticaretini yapacaklarına adım gibi eminim. insanların marketlerin önünde durup ” bir poşete 25 kuruş yerine on poşete 10 kuruş” diye bağırılacak bir ülkede çok işe yarayacak bir uygulama gibi durmuyor bence.

(Visited 38 times, 1 visits today)