Yeni Nesil Teknoloji: 3D Yazıcı

3 boyutlu baskı, sanal ortamda tasarlanmış herhangi bir şekildeki üç boyutlu bir nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bunu yapan alete ise 3 boyutlu yazıcı adı verilir. 3 boyutlu yazıcılar, gündelik hayatımızda fazla yer tutmasa da gelecekte çok büyük bir değer kazanacağı biliniyor ve bir şeyi almak için mağazaya bile gitmeye gerek kalmayacağı söyleniyor. Şu an ki toplam piyasa değeri 1.3 milyar dolar olan 3 boyutlu yazıcı sektörünün 2020 yılında 5.2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

3d-yazicilar

Gelelim bu yazıcının nasıl çalıştığına: Oluşturmak istediğiniz cismin öncelikle 3 boyutlu bir çiziminin oluşturulması gerekir. Bu konuda farklı yazılımlar üretilmiştir. Bazı yazılımlar çok yüksek maliyetli olmasına rağmen bazı başarılı ve ücretsiz yazılımlar da mevcuttur. Oluşturduğumuz çizim STL denilen bir formata dönüştürülerek katmanlar haline dönüştürülür. Bu yazıcılarda genelde termoplastik malzeme kullanılır. Termoplastik, ısıtıldığında yumuşayan, soğutulduğunda tekrar sertleşen plastik grubuna denir.

thumbnail3

3D yazıcılarla neler yapabileceğimize gelirsek, kıyafet, ayakkabı, değişik şekiller ve figürler, maketler, silah, telefon kılıfı, kalemlik, protez kollar ve bacaklar, araba, ev ve hatta iç organ bile yapabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcılar tıp gibi alanlarda kullanılacağı gibi, silah gibi kötü alanlarda da kullanılabilir. Bunun için bence bu yazıcıların kullanımında dikkatli olmak gerekmektedir. Bana göre bu icat, sektörün gelişmesiyle birlikte  gelecekte çok büyük önem taşıyacaktır.

Bu yazıcının nerelerde kullanıldığına gelirsek,organ_printing sağlık sektörü, eğitim, uzay araştırmaları, uçak motoru, ev ve iş yeri gibi çeşitli yerlerde kullanılmaktadır.

Sonuç olarak 3D yazıcılar çok çeşitli yerlerde kullanılıp resim veya çizim olan bir şeyi somut bir şeye çevirme aracıdır. 3 boyutlu yazıcılar günümüzde az kullanılsa da gelecekte bu yazıcıların kullanımın artacağı ve normal yazıcı gibi kullanılacağı söyleniyor.

Yazımı umarım beğenmişsinizdir.

Kaynaklar:

http://www.3dmaster.com.tr/tr-tr/haberler/3d-printer-nedir

https://tr.wikipedia.org/wiki/Termoplastik

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9C%C3%A7_boyutlu_bask%C4%B1

http://www.netgazete.com/teknoloji/3d-yazici-kullanim-alanlari-nelerdir–712613

http://www.ikiteknik.com/makale/3_boyutlu_yazici_nedir_ve_yazicilar_nasil_kullanilir.aspx

http://www.3byazici.com/p/3d-yazc-nedir.html

(Visited 345 times, 1 visits today)