Fantastic Beasts and Where to Find Them

Merhaba Potterhead olma yolunda ilerleyen değerli okuyucularım. Beni çok özlediğinizi biliyorum(!). Sürekli ‘’Egemen nerde? Egemen neden yeni yazı yazmıyor?’’ gibi feryat etsenizde işte burdayım. Ve bu sefer Fantastic Beasts and Where to Find Them ile karşınızdayım!

Filmin ismi ‘’Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar’’ olarak ülkemize gelmiş olsa da aslında doğru çevirisi ‘’Fantastic Canavarlar ve Nerede Bulunurlar’’. Aslında çok şaşırmadım ‘’Chamber of Secrets‘ ı ‘’Sırlar Odası‘’ olarak çevirmişlerdi. Birde tabiki Türk film sektörünün diğer garip çevisisi ‘’Eternal Sunshine of the Spotless Mind’’ var ‘’Sil Baştan’’ olarak çevrilmişti. Neyse biz konumuza dönelim.

Bu yazımda çok fazla teknik bilgi veremeyeceğim. Çünkü Wikipedi’ e ‘’ulaşamıyorum’’.

Spoiler Alarmı!

Film Newt Scamender adlı Amerikalı bir büyücünün New York’ a gitmesi ile başlıyor. Çantasında saptanamaz uzatma büyüsü (Harmione’ nin el çantasındaki büyü) bulunan Newt filmin adında geçen Fantastik Canavarlar’ı burada tutuyor. Bir Muggle ile çantaları karıştıran Newt’ in işi iyice zorlaşıyor. Çantadan canavarlardan biri kaçınca Newt onu yakalamak için bir Muggle’ ın yanında büyü yapmak zorunda kalıyor. Bunu gören bir seherbaz Newt’ i tutukluyor. Ama Seherbaz Newt’ i bakanlığa götürdüğünde anlıyoruz ki Porpentina aslında seherbaz değil. Çantalar karışınca Muggle evinde çantasını açıyor ve birkaç canavar kaçıyor. Newt bu canavarların bazılarını yakalayabiliyor fakat zaten çok geç oluyor. Sihir Bakanlığı yasal izini olmadan bir çantada canavar getirdiği için Newt’e ve Newt’e yardım ettiğini düşündükleri için de Porpentina’ ya idam cezası veriyorlar. İkisini de ölümden son anda kurtaran Porpentina’ nın kardeşinden başkası değil.  Newt çantasını karıştırdığı Jacob (Muggle)’ la arkadaş olunca Newt, Porpentina, Jacob, Queenie (Porpentina’ nın kardeşi) kalan canavarları aramaya çıkıyor. Tabii ki bir ejderhayı New York’ un ortasında bırakırsanız bunu bütün Mugglelar fark edecektir. Bütün canavarları yakaladıktan sonra bakanlıkta çalıştığını sandığımız Percival Graves aslında şekil değiştirmiş Gallert Grindelvald çıktı. Bunu fark eden Newt ve arkadaşları olunca cezaları kaldırıldı. Şimdi sıra ejderha gibi fantastic canavarları gören Mugglelardaydı. Hepsine tek tek Obliviate yapamazlardı. Onlarda bir tür obliviate yağmuru yağdırdı. Tabii ki geldik en acıklı ana. Muggle dostumuz Jacob hafızasını kaybetmiştir. (Sadece büyü ile alakalı olan kısımları.)

Hadi biraz da teknik bilgi:

Oyuncular;

 

Eddie Redmayne -Newt Scamender

 

 

 

Katherine Waterston- Porpentina Goldstein(umarım ilerde Scamender)

 

 


Alison Sudol-Qeenie Golstein

 

 

 

Dan Fogler-Jacob Kowalski

 

 

 

Johnny Depp- Gallert Grindelvald

 

Daha teknik;

Imdb puanı-7,5

Yönetmen-David Yates

Gösterime giriş tarihi-18 Kasım 2016(Türkiye)

Bu arada 2 Mayıs yaklaşıyor… 2 Mayıs’ın ne olduğunu bilmeyenler için söyleyeyim. Hogwarts Savaşı’nın yıl dönümü… Bu yazımı burada bitirmek zorundayım. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma sınavına çalışmam gerek. Bir daha ki  yazıma kadar güç sizinle ols.. bir dakika bu yanlış film. Siz sadece hoş çakalın.   Nox!

(Visited 98 times, 1 visits today)