Astım

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere bir hastalığı anlatacağım. Umarım ilginizi çeker.

Astım, hava yollarının (bronşların) daralması ile ortaya çıkan ve ataklarla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Ataklar dışında çoğu kez hiçbir yakınması olmayan hastalarda atak sırasında nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışıklık hissi gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerin şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.*

Astım hastalığını tetikleyen birçok etken var:

  • sigara dumanına maruz kalmak veya sigara içmek.
  • üst solunum enfeksiyonları.(bronşit, zatürre gibi hastalıklar.)
  • polen
  • toz
  • boya kokusu, parfüm kokusu, deterjan kokusu gibi ağır kokular

Astım hastalığı bunlar ile oluşabileceği gibi, anne karnında da oluşabilir veya genetik de olabilir. Eğer hamilelik döneminde bebek yukarıda verdiğim etkenlere maruz kalırsa veya yine anne karnındayken akciğerleri yetişmemiş olursa da astım oluşabilir. Bunun gibi ailede herhangi birinde astım varsa kişide astım olması olasılığı yüksektir. Bende de astım olduğundan dolayı bunlara maruz kalmamaya çalışıyorum. Sürekli olarak tozlu ortamlardan, parfümden, tozdan, polenden, sigaradan ve ağır kokulardan uzak durmam gerekiyor ve bu oldukça titizlik istiyor.

Astım krizleri genellikle nefes yetmezliği veya fazla öksürük ile oluşuyor.

Astımın çok fazla ilerleyip tedavi edilemez  hale gelmeden kontrol altında tutmak mümkün. Çeşitli ilaçlar ve hava cihazı ile. Atım ilacını, astım hastaları sürekli yanında taşımalı olası bir durum için.

 

 

Bu tarz hava cihazları, insan artık nefes alamıyor hale geldiği zaman, fazla ilerlemişken kullanılır. Hastaya hava verip akciğerlerini açabilmek için. Küçüklüğümden beri kullandığım ve biz de sürekli duran bir alet. Çünkü küçük kardeşim de astım hastası. Bundan dolayı bizim evde sürekli kullanılıyor.

 

 

 Bu fısfıslar ise yine aynı işlevde kullanılıyor. Nefes darlığını önleyebilmek için. Ama bunun farkı: Hava cihazı daha zor durumlarda kullanılırken bu fıs fıslar nefes darlığı çektiğimiz her zamanda kullanılabiliyor da. Küçük olması da yanımızda sürekli taşımamızı kolaylaştırıyor.

 

Astımın dünyada yaklaşık 300 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte görülme sıklığı %15 kadardır.*

Bunun ülkeden ülkeye değişmesinin nedeni: Ülkelerin hava kirliliği oranının farlılık göstermesidir.

*https://www.medikalakademi.com.tr/astim-dogru-tani-tedavi-kontrol-alerji-cocuk/

(Visited 454 times, 1 visits today)