Yalan Söylemek

                                     

Herkes bilir ki yalan söylemek kötü bir alışkanlıktır. Fakat nerdeyse her gün bize yalan söylendiğini veya başkalarına yalan söylendiğini duyarız ve bu benim hoşuma gitmeyen bir davranıştır.

Peki ya sizin?

Aslında biz de beyaz yalanlar söyleyebiliyoruz, mesela ben de dediğim gibi beyaz yalanlar söyleyebiliyorum. En çok da anneme ve babama.

‘’Anneeee ödevlerim bittiiii!’’

Aslında annem benim söylediğim beyaz yalanlara pek de inanmıyor.

Ama bazılarının söylediği yalanlar o kadar büyük ki o yalanlar hiç affedilmeyecek kadar büyük yalanlar. Şimdi ise size benim başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum ama ondan önce bu olaylar benim başıma hep geliyor diyerek hikayemi anlatmaya başlıyorum.

Ben 1. ve 2. sınıftayken bana çok yalan söylüyorlarmış ama ben hiç anlamıyormuşum, ama sonra 5. ve 6. sınıfta her şeyi anladığımı zannetmiştim fakat sonra…

Hiç anlatmak istemiyorum ama aslında o kadar da üzücü değil, neyse hadi başlayalım.

Onu ilk gördüğüm zaman okulun ilk günü idi, onunla hemen arkadaş olmuştum ama okulun ikinci döneminde bana çok fazla yalan söylemeye başlamıştı ve bu durum beni çok rahatsız ediyordu.

Bu rahatsızlık neydi sizce?

Bu rahatsızlık; onun ben nereye gidersem benimle birlikte kuyruk gibi gelmesiydi. Aslında ilk başta pek rahatsız olmuyordum veya rahatsız olsam bile çok fazla belli etmemeye çalışıyordum.

Bir kaç hafta sonra aklımdan bir şey geçirdim.

O geçirdiğim şey ise ona biraz sert davranmam ve onu yanımdan uzaklaştırmam gerektiği idi, denedim ve sizce ne oldu?

Planım işe yaradı fakat bir kaç gün sonra ona neden böyle davrandığımı anlatmak için yola koyuldum. Bir kaç kez denedim ama bir türlü cesaretimi toplayıp ona neden bu şekilde davrandığımı söyleyemedim.

Amaaa en sonnn cesaretimi toplayıp söyledim.

Sizce ne oldu?

Benden özür bile dilemedi sadece ‘’tamam’’ diyip gitti, aslında kolundan tutup ‘’Keşke bir de özür dileseydin’’ diyecektim ama demedim.

NEYSE…

Daha sonra bana bir kaç kez daha yalan söyledi ben de kendi kendime ‘’Artık yeter çok olmaya başladı’’ diyip onun ile bir daha hiç barışmamak üzere küstüm.

Doğru bir şey yapıp yapmadığımı bilmiyorum ama o hatasını anlayana kadar onunla barışmayacağım.

 

(Visited 238 times, 1 visits today)