4/A Sınıfının Bir Kültürü Var!

Bu hayatınızda gördüğünüz en bağlı sınıf aslında… İçten içe bağlılar. Bu yüzden yeniyseniz uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz. Hatta bu bağlılığı YAŞAR Öğretmenimiz bile anlamayabilir. Bu sınıfın bir özelliği de teneffüstür çünkü bazı günler teneffüsler kötü günü bile neşelendirir. Bir tanesi de bizim bağlarımıza niye uyum sağlayamamanın gizemidir. Bunun çözümü aslında kolay. Biraz, yani suyunu çıkarmadan yaramazlık. Açıkçası uyum sağlayamamanın nedeni bu bağ değildir. Diğerinin yaptığı şeyi olay haline getirmektir. Bu sınıfa alıştıkça diğerleri mesela dalga geçtiğinde ve sen bunu görmezden geldiğinde işte hazırsın demektir. Ama son zamanlarda  bu bağ koptu çünkü bildiğiniz gibi covid-19 var tabii… Ben bu hikayenin mutsuz sonla bitmesine izin vermeyeceğim. Ancak önce biraz geçmişi anlatayım bunu yaparken 4/A sınıfının sırları da ortaya çıkacak. Teneffüs:

4/A sınıfı için 2 gün önceden hazırlık. Herkes çantasını günlüklerle ( sınıfta meşhur olacağım), süslü kalemlerle (oyuncak yoksa kalem süsü var), stickerlerle (kağıt yasak denmedi), kağıtlarla ( okulda resim kağıdı yok) ve kitaplarla (teneffüste boş durmayayım) getirir. Ama niye? Çünkü sınıfımızda meşhurluk prensibi vardır. Her teneffüs birileri bahçeye çıkar. “meşhurluk prensibi” Teneffüste sınıfta kalan ama kalemleri savaştırmayan kişiler içindir. Her teneffüs o kişiler kalem veya günlüklerini gösterip hava atar ve meşhur olur. Diğerleri ise kalemlerinin süsünü çıkarıp savaştırır.

Yemek:

Yemek gelir, kimisi uzun teneffüs için hızlı yer, kimisi sohbet eder. Ama herkesi eğlendiren şeyler yarışmalardır. Mesela patlak ekmek yarışmasıdır. O zaman biri ekmeğe zarar vermeden ekmeğin poşetini patlatmaya çalışır. Diğeri de gözüm kapalı yarışıdır. Bunda da biri gözünü kapatır diğeri de o kişinin kaşığıyla ona bir şey yedirir. Diğeri de tahmin eder. Tehlikesiz ve herkes güler.  Sebebi tahmin değil, tadıdır. Anlatmak istediğim ise 2021 eskisi gibi olsun yeter…

(Visited 137 times, 1 visits today)