4 D YAZICIDAN ÇIKAN SERA

4 D YAZICIDAN ÇIKAN SERA

              Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırır. Haberleşmek, mesajlaşmak gibi günümüzde yaygın olarak kullandığımız araçlar ve bilgiler, teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığını göstermektedir. Bilgi her şeyin yerine geçiyor. Bu yüzden içinde bulunduğumuz çağa, “bilgi çağı” diyoruz.

 Teknoloji en çok sanayi üretiminde karşımıza çıkıyor. Daha bilgili toplumlar, yüksek üretim standartları oluşturabiliyorlar. Mesela, geçmişte hiç akıllı telefon, tablet, bilgisayar, televizyon, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi yoktu. Sadece tarihi esere benzer, teknolojik eşyalar vardı. Ama bulaşık makinesi gibi makinelerin hiçbirine benzemiyordu. Sonradan, teknoloji gelişti ve artık bu eski eşyalar müzelerde sergilenmeye başladı. İlerleyen zamanlarda hayatımızı kolaylaştıran tüm teknolojik eşyalar kullanılmaya başlandı ve böylece teknoloji gelişmiş oldu.

Ben de büyüdüğümde 4 D yazıcıdan bitki serası çıkaracağım ve bunu başarabilecek bir bilgisayar yapacağım. Böyle bir fikrin aklıma gelmesinin sebebi, komşumuz Arda Ağabey’in 3 boyutlu yazıcısıdır. Arda Ağabey bana yazıcısından benim için fare büyüklüğünde, turuncu renkte bir adet yengeç çıkardı. Sonra, pembe renkte normal kadehler boyunda bir adet bardak da çıkardı.  Bizim küçük bir bahçemiz var. Bu bahçede, meyve ağaçlarının yanı sıra türlü çiçekler, çilek, domates ve biberlerimiz var. Bunları sulamak bazen zor olduğu gibi, kışın da çiçekler ve sebzeler soğuktan ölüyorlar. Bu yüzden, çiçekler ve sebzeler için güzel bir sera yapabilirsem, bitkiler ve çiçekler kışın da yaşayabilirler. Ayrıca, yazın biz tatildeyken akıllı sera bitkileri sular. Onların, nem, su, gübre, toprak, güneş ışığı gibi ihtiyaçlarını karşılar. 4 boyutlu bir yazıcı yapabilirsem, bitkilerin bütün bu ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir serayı yazıcıdan çıkarabilirim.

İşte geleceğin dünyası bu, böyle bir şeyi başarabilirsem, babam da bahçede çok yorulmaz ya da uzun süre bir yere gittiğimizde bitkiler ne olacak diye endişelenmeyiz. Ayrıca, kışın da domateslerimizi ve biberlerimizi afiyetle yeriz. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırır. Ben de 4 D yazıcıyla her sorununuzu kolay bir şekilde çözerim.

                                                                                                   Ege SALDIRIM

                                                                                                                  5-B   

             

(Visited 34 times, 1 visits today)