“4” Diyemeyeceğiniz Ülke: Güney Kore

SEUL

5d0cd5e8ede7926c347e196a56390f52

Güney Kore’de Konaklama
Evet, herkesin merak ettiği konu konaklama. Sakın endişelenmeyin elimden geldiğince merak ettiğiniz her şeyi açıklayacağım. Herkes soruyor. Nerede kalabilirim? Oteller ucuz mu, pahalı mı? Yöresel konaklama yerleri var mı? Başka nerelerde kalabiliriz?
Kore’de pansiyon ve otellerin fiyatları 20.000 ile 100.000 won (Kore para birimi) arasında değişiyor. Güney Kore’de birçok insan saunalarda da kalıyor. Çünkü otellere ve pansiyonlara göre fiyatlar daha uygun. Saunalardaki yer yataklarında ucuza (12.000 won yani 30 TL) kalabilirsiniz. Buralarda size bir dolap veriliyor ayrıca sauna ve duşu da kullanabilirsiniz. Yeogwan adlı Kore tarzı moteller bütün ülkede var ve rezervasyon gerektirmiyor. Fiyatları 20.000-25.000 won civarında değişiyor. Ayrıca bedava konaklamak için Couchsurfing ağını kullanabilirsiniz.

SEUL2

Güney Kore’de Gezilecek Yerler
Güney Kore’de hangi şehirleri gezelim, Kore’de nereleri gezelim, görülecek yerler nereler, yöreye ait neleri görmeliyiz, Kore’de nasıl doğal güzellikler var?
Öncelikle doğal güzellik görmek istiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle Jeju Adası’na gitmelisiniz. Böyle güzel bir yeri görmeden gelirseniz eminim çok pişman olursunuz. Bildiğiniz üzere Kore’de saraylar çok meşhurdur. Eğer saray görmek istiyorsanız Gyeongbokgung Sarayı’nı görmenizi tavsiye ederim. Bu saray, Joseon Hanedanlığı Dönemi’nde 1395’te inşa edilmiş en güzel ve görkemli saraylarından biridir. Evet, sıra geldi alışverişe. Evet, özellikle bayanlar için belirtmeliyim ki, ben alışveriş için Myeongdong’u öneriyorum. Çünkü Kore’de Myeongdong alışveriş semti olarak geçiyor. Her gün bu alışveriş bölgesinden 1 milyon kişi geçer. Myeongdong alışveriş bölgesi, şehir merkezi, siyaseti, ekenomisi ve kültürüyle Kore’nin çalkantılı çağdaş tarihine tanıklık ediyor. Yabancı ziyaretçiler için Myeongdong, sayısız mağaza ve lokantalarıyla büyüleyici bir alışveriş bölgesi. Ben müzeleri de görmek istiyorum diyorsanız ben size Ulusal Kore Müzesi’ni öneriyorum. Çünkü Antik dönemden günümüze Kore’nin muhteşem tarihini ve kültürel varlığını sergileyen en büyük müzedir. Tabii ki Güney Kore’ye gidip Türk Şehitliği’ni görmeden gelirseniz kendinize yazık etmiş olursunuz.

JEJU ADASI

5

SEUL4

Gyeongbokgung Sarayı

6

MYEONGDONG

7

ULUSAL KORE MÜZESİ

SD

TÜRK ŞEHİTLİĞİ

EFE

Güney Kore’de Yeme-İçme
Kore yemekleri nasıl, Güney Kore’nin ünlü yemekleri neler, ne tür içecekler var, Kore’de neler yiyebiliriz, ne tür restoranlara gidebiliriz?
Evet arkadaşlar, sizin de az çok bildiğiniz üzere Kore yemeklerini herkes yiyemez. Öncelikle daha çok deniz ürünleri yeniyor. Eğer deniz ürünlerini seviyorsanız pek sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum. Ama eğer ben yemem öyle deniz ürünlerini diyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü Kore’de benim en çok beğendiğim şey olan kendin pişir kendin ye sistemi var. Bazı et restoranlarında siz sadece hangi eti yiyeceğinizi seçiyorsunuz. Size eti getiriyorlar ve siz kendi tarzınıza göre o eti pişirip yiyorsunuz. Bence çok güzel ve mantıklı bir şey. Eğer Güney Kore yemeklerini beğenmeyip Türk yemekleri tercih ederseniz Itaewon semtinde, metro istasyonu yakınında Türk lokantaları var. Burada Maraş dondurmacısı, kebap ve pide lokantası; hemen yanında başka bir Türk lokantası bulunuyor. Yani her türlü karnınız doyuyor, aç kalmıyorsunuz. Birkaç yemek türünden bahsedecek olursam:
Bulgogi: Bildiğiniz güveçte et. Ama içerisinde bol miktarda sos ve sarımsak mevcut. Bana biraz fajitası andırdı. Fiyatları da genelde 10,000-15,000 won civarında.

AA

Kim Chi (Kimçi): Buna değinmeden geçemeyeceğim. Ülkenin milli yiyeceği. Ne biliyor musunuz? Bildiğiniz lahana turşusu.

DV

Samgyetang: Ülkede tavuk tüketimi de et ve balık kadar yaygın. Haşlanmış olarak tüketilen bu tavuk bütün olarak satılıyor ve içi pirinç ile dolduruluyor. Ayrıca farklı farklı sebzeler de oluyor. Fiyatı genelde 15,000 won civarında.

GFG

Kore halkının vazgeçilmezi, milli içecekleri olan Soju. Pirinçten yapılan ve alkollü bir içecek. % 20 civarında alkol oranına sahip. Bu yüzden zaten shot bardaklarda içiyorlar.

FDFD

Güney Kore’de Yapılmadan Dönülmemesi Gerekenler Neler?
*Türk Şehitliği’ni ve anıtları ziyaret etmeden
*Ülkenin kültürüne ait detaylı araştırmaları yapıp, yerinde incelemeden
*En az bir gece dışarı da eğlenmeden
*Sarayları ve tapınakları karış karış gezmeden dönmeyin.

Bu da benden size gitmeden önce vereceğim son tavsiye:

Şehir yaşamı için: Seul
Sahil-kum-güneş için: Busan
Gece hayatı için: Seul–Busan
Alışveriş için: Seul
Sanat için : Seul
Tarih için : Gyeongju

Kaynaklar:

Güney Kore – Seoul Gezisi

http://koreyeyolculuk.blogspot.com.tr/2014/08/seul-gezilecek-yerler.html

(Visited 423 times, 1 visits today)