Boks

Herkesin tartıştığı konulardan biri. Boks, boğa güreşi ve tilki avı gibi şiddet içerikli etkinlikler yasaklanmalı mı? Kimine göre yasaklanmalı, kimine göre yasaklanmamalı.

Bana kalırsa hayvana şiddet ile alakalı bütün etkinlikler yasaklanmalı. Peki ya neden? Çünkü tilki avı gibi avların hiçbir amacı yok. İnsanlar sırf eğlenmek için yüzlerce hayvanı öldürüyorlar. Eğlenmek için bu yapılmamalı bana kalırsa. Bunun bir cinayetten farkı yok. Ayrıca ormanlardaki hayvanları öldürerek doğanın dengesini de bozmuş oluyoruz. Peki ya buna ne gerek var? Sırf eğlenmek için doğanın dengesini bozmak saçmalıktan başka bir şey değil.

Boks gibi insanların birbirine şiddet uyguladığı sporlar ise yasaklanmamalı bana kalırsa. Çünkü hiçkimse boks gibi sporları zorla yapmıyor. Yani eğer isterse yapıyor. İstediğine göre olacak şeyleri de göze alıyor olmalı ki istiyor. Ve ayrıca bunun gibi sporlarda ne doğanın dengesi bozuluyor, ne de hayvanlar ölüyor. Yani insanların aldığı zararlar ise çoğunlukla ölümcül olmuyor. Aynı zamanda da bunların hepsi dövüş sanatıdır ve hiçbir sanat yasaklanmamalıdır bence. Karakalemin yasaklandığını düşünsenize bir. Kesinlikle bir saçmalıktan farksız olurdu. Bu sporlar da bir sanat olduğuna göre kesinlikle yasaklanmamalıdır.

Yani eğer bir insanın veya bir hayvanın isteği olmadan ona şiddet uygulanıyorsa veya öldürülüyorsa bu kesinlikle yasaklanmalıdır. Sonuçta avcılıkta hayvanın isteği oluyor mu? Tabii ki de hayır. O zaman neden böyle bir şey yapıyoruz ki? Bundan bir insan nasıl zevk alabilir ki? Kendinizi o hayvanın yerinde düşünün. Biri geliyor ve sizin isteğiniz, iradeniz olmadan size şiddet uyguluyor. Ne yapardınız siz? Bu canilikten başka bir şey değil. Mantıklı olarak düşünün şimdi. Sizce de yasaklanması gerekmez mi avcılığın?

Boksa geri dönelim şimdi. Bir önceki paragrafta da dediğim gibi eğer şiddet uygulanan bir insan veya bir hayvanın isteği yoksa bu kesinlikle yasaklanmalıdır. Ancak isteği varsa o zaman yasaklanmaz. Bunun nedeni boks oyanayan iki insan da başına nelerin geleceğini düşünerek kabul ediyor oynamayı. Bu yüzden de boks gibi şiddet içeren etkinlikler yasaklanmamalıdır.

Bu blogumda boks, tilki avı gibi şiddet içeren etkinlikler yasaklanmalı mı yoksa yasaklanmamalı mı konusu hakkında yazı yazdım. Umarım aklınızda bu blogun konusuyla ilgili  bir fikir oluşmuştur. Sizler için yazdığım bu blogu umarım beğenmişsinizdir. Sonuçta bu blogu yazmamın amacı sizlerin aklınızda bir fikir oluşturmak. Umarım ki okurken sıkılmamışsınızdır. Bir sonraki blogumda görüşmek üzere.

(Visited 52 times, 1 visits today)