8 Mart Dünya (Türk) Kadınlar Günü

Müfide İlhan – İlk Kadın İl Belediye Başkanı (1911- 1996)

Müfide İlhan Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanıdır. 1950’de Mersin Belediye Meclisi tarafından başkan olarak seçildi. Çok kısa sürede kentin yüzünü ve kültürünü değiştirmeyi başardı. (ki ben bunu onun yaptığı en büyük değişiklik buluyorum) En büyük engel belediye yerel yönetimlerde kadın görmeye alışık olmayan eski yöneticilerdi. Öte yandan en büyük desteği Mersin halkından ve özellikle kadınlardan gördü. Çünkü erkekler bunun saçma bir karar olduğunu düşünüyordu.

Remziye Hisar (1902 – 1992) Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın kimyacısı ve Marie Curie’nin tek Türk öğrencisi

Marie Curie hakkında belki duymuşsunuzdur. Radyoaktivite alanında öncü araştırmalar yapmıştır. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Ve bugünün radyoaktif santrallerini ona borçluyuz. “Ama bunun Remziye Hisar’la ne alakası var ki?” diye soruyor olabilirsiniz. Marie Curie hakkında konuşmamın sebebi, Remziye Hisar’ın onun ilk, son ve tek Türk öğrencisidir. Ona radyoaktif maddenin ne işe yaradığını öğretmiş ve birlikte bir sürü deney yapmışlardır. Hatta onun ünlü bir sözü vardır : “Bir kadın sesini tarih içinden duyabilmek için bu sesi iyi dinlemek gerekir. Belki bu ses başarıya ulaşmak için hala erkeklerden daha fazla çalışması gereken hemcinslerime yol gösterici olur.”

Sabiha Rıfat Gürayman (1910 – 2003) İlk Türk kadın mühendis.

Sahiba rıfat ilk Türk mühendistir. Anıtkabir’in inşaatında başmühendis olarak çalıştı. Sahada çalışan ilk kadın inşaat mühendisidir. “Bir kadının emri altında çalışmayız” diyen işçileri onlarla birlikte çalışarak ikna etti. Yaptığı ilk köprüye, saygısını kazandığı köylüler ona atfen “kız köprüsü” adını verdi. Kız köprüsü halen iki yakayı birbirine bağlamaya devam ediyor günümüze kadar. Ama sadece bir mühendis değil aynı zamanda Fenerbahçe “erkek” voleybol takımının 1929’da şampiyon olduğu senedeki kaptandır. O da voleybol oynayarak birkaç oyunda da yer almıştır.

İngiliz kadınlarda büyük ihtimalle bir sürü şey yapmıştır ama Türklerin hakkını vermek lazım. Ama bloğumu bitirmeden önce en önemli kadını söylemem lazım. Ve o da:

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım. Türkiye’nin en büyük lideri, Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştiren kadındır. Ama bana göre benim en önemli varsaydığım kadın annelerdir. Övünmek gibi olmasın ama benim annem de dünyanın en iyi annesidir.

(Visited 28 times, 1 visits today)