Sosyal Medya

Teknolojinin hızla gelişimi hepimizi iyi ve kötü yönlerde etkiliyor. Bazıları, özellikle yaşlı kesim ve önceki nesiller, bundan oldukça şikayetçiyken bazıları da, özellikle genç kesin ve yeni nesil, teknolojin hızla gelişiminden ve her gün önümüze yeni bir özelliğin sunumundan oldukça memnun. Peki teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi düşündüğümüz kadar yararlı mı? Yoksa aslını düşünen kesim çok mu geri kafalı?

Teknoloji günbegün gelişirken biz madalyonun tek yüzüne bakmakta ısrarcıyız. Keyiflerinden, rahatlarından başka bir şey düşünmeyen gençler yeni bir sosyal medya platformu çıktığında çok mutlu oluyor, orada burada paylaşımlar yapıp duruyorlar. Böylece bir şey belli bir zaman dilimi için gereğinden fazla popüler oluyor ve sonrasında başka bir şey çıktığında eskisinin pabucu iki gün geçmeden dama atılıyor. Bu durumdan uygulama tasarımcıları ve bu tür firmalar oldukça memnunken biz bir oyunun ve rekabetin içine katıldığımızı fark etmiyoruz. Farkında olsak çoğumuzun hoşuna gitmez ve bu yarıştan çekilirdik, tam da bu yüzden olaylar at gözlüğüyle bakamamızı sağlayacak yeni uygulamalar geliştiriliyor. “Bağımlılık yapan” diye tanımladığımız bu tür uygulamalar insanın gözünü ekrandan çekmesini engelleyerek hem gözümüze hem de beynimize kötü etkilerde bulunuyor. Son zamanlarda sıkça başınızın ağrıdığını fark ettiniz mi?

Yine de her şeyin olduğu gibi teknolojinin de fazlaca iyi yönü var. Örneğin bilgiye kolay ulaşımı sağlıyor ve televizyon için frekans bulunmayan yerlerde insanların dünyadan daha fazla haberlerinin olmasını sağlıyor. Ayrıca öğrenciler için artık araştırma yapmak çok daha kolay. Aradığımız bilgi tam da elimizin altındaki birkaç tuşta ve bu da hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştırıp pratikleştiriyor.

Bana kalırsa teknolojinin iyi yönlerine dalmış, bakarken zehirlendiğimizi fark etmiyoruz. Her şeyin fazlası zarardır ve dozu biz dozu aşarak yalnızca kendimize değil, sevdiklerim,ze de zarar veriyoruz…

(Visited 22 times, 1 visits today)