Kabul Eder miydiniz?

Rüya, gerçekleşmesi beklenen ve istenen şey, umut anlamına gelmektedir. Her birimiz her gece rüya görmekteyiz aslında ve bu gördüğümüz rüyaların sayısı 5 ile 7 arasında değişmektedir. Buna rağmen gördüğümüz rüyaların birçoğunu sabah uyanınca unutmuş oluruz. Bunun sebebi ise uyandıktan 5 dakika sonra yarısını, 10 dakika sonra ise %90’ının hafızamızdan siliniyor oluşudur. Ayrıca gördüğümüz her bir rüya yaşamımızla ilişkilidir. Beynimiz yeni yüzler yaratmaz, daha önce karşılaştığımız insanların yüzlerini görmemizi sağlar. Yaşamımız boyunca binlerce yüz görmüşüzdür bu da beynimizin kullanabileceği sonsuz seçenek olduğunu göstermektedir. Fakat rüyamızda kimi veya neyi göreceğimizi kontrol edemeyiz. Biri size gelip göreceğiniz ilk rüyanın gerçekleşeceğini söyleseydi kabul eder miydiniz?

Kabul ederseniz ilk rüyanızda hayalini kurduğunuz olumlu şeyler görebilir ve bunlar gerçekleşince de çok mutlu olabilirsiniz. Örnek olarak tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan bir insan bu riski alıp kabul ederse ve ilk rüyasında yürüyebildiğini görürse bundan sonra tekerlekli sandalyeye mahkum kalmayacağını, engelleri aşabileceğini gösterebiliriz. Bu olay o kişinin hayatını kesinlikle büyük ölçüde değiştirecektir. Başka bir örnekle sokakta yatan aç, evsiz ve zor durumda olan kişiler kabul ettiğinde rüyasında hayalini kurduğu evi, yemekleri görürse artık o ev ve o yemeklerin hepsi onlara ait olacaktır.

Bana bu riski alıp almama konusundaki fikrim sorulduğunda ben büyük bir ihtimalle almayacağımı söylerim. Bunun nedeni ise rüyalarımızda sadece olumlu şeyler görmememizdir. Hayal ettiğimiz şeyler dışında çevremizden, yaşadığımız bir olaydan etkilenip kabus da görebiliriz. Ayrıca psikologlar rüyalarda en çok deneyimlenen duygunun endişe olduğunu ve negatif duyguların pozitif olanlardan çok daha fazla olduğunu söylemişlerdir. Göreceğimiz olumlu bir rüya nasıl hayatımızı güzelleştiriyorsa en ufak bir olumsuz rüyaysa düzenimizi bozmaya, hayatımızı mahvetmeye yetebilir. Örneğin yıllardır çalıştığınız spor veya sanat seçmelerine katılmadan önce görebileceğiniz olumsuz bir rüya, uğruna emek harcadığınız şeylerin boşa gitmesine neden olabilir. Başka bir örnek daha verecek olursak hayatınızda her şey yolunda giderken gördüğünüz bir rüya yüzünden ciddi bir hastalığa yakalanabilir, çok kötü günler geçirebilir veya sevdiğiniz, değer verdiğiniz insanlardan birini kaybedebilirsiniz.

Tüm bu risklere rağmen bu durumu kabul ediyorsanız çok büyük bir cesaret örneği göstermiş olur ve hayatınızda hiçbir zaman unutamayacağınız bir deneyim yaşamış olursunuz. Ama unutmayın ki rüyanızda ne göreceğinizi asla bilemezsiniz. Rüyalarda negatif duyguların da daha fazla olması nedeniyle hayatınızın olumsuz yönde değişmesi güzel bir şey olup olumlu yönde değişmesinden daha büyük bir ihtimaldir. Benim açımdan bu riski almak hayatımda büyük kayıplara, zorlu mücadelere yol açabilir. Bu yüzden de benim tercihim kabul etmeme yönünde olacaktır. Bütün bu riskleri göz önünde bulundurarak size soruyorum. Siz olsanız bu riski alıp hayatınızın en güzel veya en kötü deneyimini yaşamayı kabul eder miydiniz?

(Visited 75 times, 1 visits today)