A mı B mi C mi

Sizce de hafızayı silmek, geçmişi unutmak mantıklı bir fikir mi? Günümüzde çoğu insan geçmişteki hatalarını silmek, geçmişe dönmek ve o hatasını düzeltmek ister. Bazıları ise sadece unutmak ister. Yani şu hayatta herkesin bir hatası var ve herkes bunu silmek istiyor. Neden gerçeklerden kaçıyoruz, neden doğrusuna inanmak istemiyoruz?

Beynimiz tam zamanlı çalışan bir bilgisayar gibidir. Ne ararsanız geçmişinize kaydeder, ne görseniz galeriye atar, ne söyleseniz sesli nota kaydeder, Ne yaşasanız bellekte tutar. Bazen geçmişi hatırlayamayız. Çok geride kalır ama hatırlatıcı her zaman açıktır beyinde. Hatırlamak istemeseniz de hatırlatır size. Peki sizce geçmişi silmek mümkün mü?

Günümüz teknolojisiyle telefon, tablet ve bu konu için en önemli olan bilgisayarlarda geçmişi sil diye bir özellik var. Peki ben demin beynimizi üst seviye gelişmiş bir bilgisayara benzettim. Peki ya bizde de öyle bir özellik varsa? Nasıl keşfedeceğiz? Varsayalım ki keşfettik. Peki silmek istediğinizden emin misiniz?

Gerçeklerden kaçmak ve geçmişi silmek. Hadi biraz daha bu konunun içine girelim. Varsayalım ki geçen hafta bir arkadaşınızla kavga ettiniz ve çok yanlış hatalar yaptınız. Bunu düzeltmek istiyorsunuz. o Anınızı silerek. Diyelim ki sildiniz ve birkaç hafta sonra yine kavga ettiniz. Onu da sildiniz. E nereye kadar bu böyle gidecek. O arkadaşlık artık çok yapmacık oldu bence. Ya da sildiniz ve sırf o anının yok olduğu için geleceğiniz değişse. Hadi başka bir örnek üzerinden gidelim. Şayet meslek seçimi. Diyelim ki mühendis oldunuz. Ama hiç memnun değilsiniz. Hiç hayalinizdeki gibi değil. Geçmişi sildiniz ve pisikiyatriye başladınız. Belkide gelecekte mühendislik yüzünden milyarder olacaktınız ama belkide şimdi pisikiyatrislikten dolayı açlıktan sürüneceksiniz. Yani geçmişi silmek pahalıya da patlayabilir ağıra da mal olabilir. Peki şimdi tekrar soruyorum geçmişinizi silmek istiyor musunuz?

Evet diyenler için son bir şey. Ya şimdi söyleyeceklerimle gerçeğe dönecek ve doğru yolu bulacaksınız ya da kendi bildiğinizle yanlışlara katlanacaksınız. Gerçeklerden kaçmak, onlara inanmamak yada inanmak istememek. Bunlar korkak pisikoz bir insanın davranış ve düşünce biçimi. Evet herkes ister yaptığı hatayı silmek ama kimse bununla uğraşmaz. Gerçeklere boyun eğer. Onları inkar etmez. Çünkü olan olmuştur. Artık ben bunu değiştiremem ama ders çıkarabilirim. O yüzden geçmişi silmek demek belki de ders çıkaramadığın için ondan aynı hatayı sürekli yaparak seni buna yani beyin silmeye mahkum eden şey. Sen bir hatanı eğer hatırlamaz isen ondan nasıl ders çıkaracaksın. O hatayı nasıl bir daha yapmayacaksın hatanı bilmeden.

Eğer genele bakacak olursak son olarak şunu bilmenizi isterim ki gerçeklerden kaçamazsınız. Ne olursa olsun onlar hep sizinle ve sizi siz yapan şeyler. Eğer bir gün olur da geçmişi silebilirsek bunu hatırlayın. İşte o zaman bir yanlışı düzeltmiş olacaksınız.

(Visited 39 times, 1 visits today)