AC mi DC mi?

Ampulü kim buldu? Sorusuna bir kısım Thomas Edison cevabını verirken diğer bir kısım ise Nikola Tesla cevabını verir fakat çoğunluk Thomas Edison cevabını verir. Ampulün icadı ile birlikte bu ikili kıyaslanmaya başlanmıştır. Bu kıyaslama bazı algılar oluşturmuştur. Bu algılarla beraber Teslanın hakkının yendiği ve Edison’un da kötü bir imajı olduğuna dair düşünceler yayılmıştır. Bu iki Bilim adamları sadece ampulün bulunmasına katkı sağlamamış bir sürü çalışma yapmışlardır.Nikola Tesla ve Thomas Edison kimdir? 

 

 

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında doğmuş Sırp kökenli Amerikalı bir mühendistir. Kendi çalışmalarını yapabilmek için bir şirket kurmuş ve o şirketle beraber bir sürü icat yapmıştır. İlk başta Alternatif akım (AC) ve indüksiyon üzerinde patern almış ve bir miktar para kazanmıştır bu parayı şirketini geliştirmek için kullanmış. Jeneratör, elektriksel tüp ve x ray üzerinde patent almaya çalışmış ve uzaktan kumanda ile çalışan tekne yapmıştır ve bu icatlar onu tanınan biri haline getirmiştir. Nikola Tesla fiziğin enerji dalıyla diğer dallara göre daha çok uğraşmıştır.1890’larda yüksek voltajlı ve yüksek frekanslı gücün kablosuz şekilde dağıtılma fikrini sürdürmüştür. Kablosuz iletişimi eski zamanlarda bulmaya çok yaklaşan Nikola Teslanın parası bittiğinden dolayı devam etmemiştir. Thomas Edison 11 Şubat 1847 yılında doğmuştur. Nikola Tesla gibi bir sürü alanda çalışma yapmıştır.Edison ilk başta stok kartını icat etmiş ve kazandığı para ile laboratuvar kurmayı başarmıştır. Edison sahip olduğu 1000’den fazla patern ile çok fazla sayıda icat yapan sınırlı mucitlerdendir. Edison’un doğru akımı (DC) kullanarak radyo, telgraf, metro vb. Bir sürü alanda çalışma yapmıştır. 

 

Edison mu Tesla mı ampulü icat etti? Cevap şaşırtıcı hiçbiri. Thomas Edison babasının ölümü ile beraber New Jersey (DC ampul şirketi) şirketinin başına geçti ve üretimi daha öncede yapılan kömürleştirilmiş iplikten yapılan ampulleri daha güvenli olan filament kullanarak üretmeye başladı. Edison ampulü icat etmemiş mevcut olan eski tarz ampulleri elektrikli ve daha kullanışlı hale getirmiştir, tanesini2.5 dolardan satmaya başlamıştır buda şirketin büyümesini sağlamıştır. Bu gelişim diğer şirketlerle rekabeti artırmıştır özellikle George Westinghouse’nun şirketi (AC şirketi) ile kapışma yaşamışlardır.AC şirketinde çalışan Tesla ile DC şirketinde çalışan Edison’un arasındaki çatışmalar başlamıştır fakat şirketlerin rekabetinden önce Tesla ve Edison arasında bir diyolog geçmiştir. Thomas Edison, New York’ta Pearl Caddesi’ndeki ilk laboratuvarında elektrik ampulü için pazar ararken Nikola Tesla, kendisinin bulduğu alternatif akım sisteminin açıklamasını yapmıştır. Tesla ve Edison temelde farklı tarzlara ve kişiliklere sahiptir. Tesla iyi eğitimli, Edison ise aynı türden resmi eğitime sahip değildir. Bu nedenle Edison, bir buluşu mükemmelleştirmek için daha çok deneylere güvenirken Tesla bir buluş yaratmadan önce her şeyi kafasında kavramsallaştırma peşinde koşmuştur. Edison ise alternatif akım sistemini açıklayan Tesla’ya, “Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun.” demiştir. 

Tesla, Edison’a çalışmalarından ve alternatif akım planından bahseder. Edison alternatif akımla fazla ilgilenmez ve Tesla’ya bir görev verir. Tesla, Edison tarafından kendisine verilen görevi her ne kadar sevmemiş olsa da Edison’un kendisine 50.000 dolar vereceğini öğrenince görevi birkaç ay içinde tamamlar. Doğru akım santralindeki sorunları çözmüştür.Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde Edison, “Tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarını anlayabilirsin.” der ve bir ücret ödemez. Tesla derhal istifa eder. Kısa süren birlikte çalışma dönemini, uzun süreli bir rekabet izlemeye başlar.  

 

Nikola Tesla’da Thomas Edison’da dünyanın kaderini değiştirmiş bilim adamlarıdır. Kişide bilime önemli bilgiler katmışlardır.Ampulü ikisi’de icat etmemiştir Edison tesladan çalıntı yapmamıştır fakat davranışları yüzündenkötü adam olarak tanınmaktadır. 

(Visited 3 times, 1 visits today)