Açlık İle Mücadele

Aslında hep kendi kendimize sorduğumuz bir sorudur “Elimde aç insanlara, çocuklara yardım edecek, onları kurtaracak gücüm olsa neler yapmazdım?” Aslında elimizde o güç var fakat farkında bile değiliz. İsraf etmemek, bu tarz kaynakları boşa harcamamak. Sadece israf edilen yani gereksiz yere çöplere atılan besinlerin yarısının bile açlık sorununu gidermeye yetebileceğini biliyor muydunuz? Her ne olursa olsun, böylesine büyük bir sorunu çözmek için hala geç değil aslında. Zaten açlıkla savaşan büyük yardım kuruluşları, dernekler bulunmakta fakat bizim de sivil halk olarak yapabileceğimiz yardımın sınırı bulunmamakta. Bir ayva çekirdeği ekmek bile çorbada tuzdur aslında.
Aslında günümüzde açlık her ne kadar global bir sorun haline gelmiş olsa da çözümü pek de komplike sayılmaz. Basitçe, her bireyin açlık sorunu ile mücadele etmek için yapması gereken bazı günlük hayat davranışları. Ziyan etmemek, daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir diyet programına geçiş yapmak, eğer yapılabiliyorsa ilgili kurum ve kuruluşlara bağış yapmak, konu hakkında bilgilenmek ve insanları bilgilendirmek. Gibi bir sürü şey yapılabilir ve bunların çoğu gerçekten basit şeyler. Eğer ben ne yaparsam yapayım her türlü yemek artığı ortaya çıkıyor diyorsanız günümüz teknolojisinin sunduğu fırsatlardan yararlanarak artığı dondurup başka bir gün yiyebilirsiniz. O bile olmuyorsa benim çoğu çevremin yaptığı gibi artıkları sokak hayvanlarına verebilirsiniz ama bunu yaparken hayvana bir şey olmaması gerektiğini unutmayın ve dikkat edin.
Üretilen gıdaların neredeyse yüzde 65 gibi bir oranının şekli düzgün olmadığı çöpe gittiğini biliyor muydunuz? Bu olayın gerçekleşmesi hiç mantıklı değil çünkü bir meyve veya sebzenin tadını şekli belirlemez, diyelim ki öyle en azından onu yemeklerde kullanabiliriz. Ki bozuk meyve veya sebzelerin kullanıldığı bir çok lezzetli ve yapımı kolay tarif de mevcut. Bunun önüne geçebilirsek olumlu bir oranda artış sağlayabiliriz. Buna başlayan bir sürü şirket var bu şirketler şekli yüzünden atılan ürünleri belli bir indirimle satın alıyor ve bunları satıyor. Bir örnek vermek gerekirse “IMPERFECT PRODUCE ” adlı bir şirket bunu yapıyor. Maalesef bunu her yerde yapamıyorlar sadece belli bölgelerde bu mümkün. Bu değindiğim eylemleri gerçekleştirebilirsek çok rahat bir şekilde yemek israfını önemli bir ölçüde durdurabiliriz. Eğer böyle devam etmesini istemiyorsanız lütfen bu yazıda değindiklerimi yapmaya uğraşın. İnanın yemek israfını durdurmak çok zor değil sadece herkesin önem vermesi gerekiyor.

(Visited 5 times, 1 visits today)