ADAM OLACAK ÇOCUK

Bana ve yaşıtlarıma sorulan, ve çoğumuzun bıktığını düşündüğüm, gelecekte hangi mesleği seçmek istediğimiz sorusudur diye düşünüyorum. Nedense çoğu kişi duymak istediği cevaplarla karşılaşmak için soruyor. Onlara göre dişe dokunur bir cevap almadıklarında da, hemen burun kıvırırlar. ‘ Doktor ol kızım sen, parası da güzel ‘ ya da ‘ Öğretmen olmak en güzeli, eski aklım olsaydı kesin öğretmen olurdum. 3 ay tatilin var aynı zamanda ‘ işte bu da en sık duyulanlardan; ‘ Sen falanca mesleği seç, bizim şirkette filanca maaşta başlarsın.’

İşte bu zamanlarda ben de onlara bir çok şey söylemek istiyorum fakat olan olmuş zaten. Meslek seçimi konusunda biz öğrenciler kanatları bağlanmış kuşlar gibi hissetmiyor değiliz. Gelecek bizim, hayat bizim, olmak istediğimiz rol bizim. Tabii ki önerilere ve meslek tanıtımlarına açığız fakat belirli bir seviyede. Bu konu da ayarlarıyla oynanmış robot veya uzaktan kumandalı araba gibi hissetmek istemeyiz.

İşte bu noktada büyüklerden biraz hoşgörü ve empati kurmalarını rica ediyorum. Öğrenciden birikmişler içinde bulunan bu güzel konunun dikkate alınması dileğiyle kendinize iyi bakın.

(Visited 154 times, 1 visits today)