Afrikada Bir Gün

Gerçekte yolun olmadığı bir yerde olduğunuzu hayal edin, etrafınızda haber alabileceğiniz hiç bir şeyin olmadığını, hatta daire bile çizseniz farkında olamayacağınız kadar düz ve uçsuz bucaksız bir boşlukta olduğunuzu düşünün.

Teknoloji mi? Günlerdir elektrik yok, benzin istasyonu yok, sinyal yok, İnternet yok  Aslında bunların hiç birisi umurunuzda da değil, tek derdiniz önceden çalışıp koordinatlarını bulduğunuz vahalara ulaşmak. Evet vaha; hani filmlerde gördüğümüz çölün ortasında onlarca palmiye ile süslü su kaynakları. Çünkü 40 derece sıcaklıkta yaşamak için suya ihtiyacınız olacak!

Afrika’da bulunduğumuz zaman telefonlarda offline harita özellikleri de yoktu. Gerçi yol ve yerleşim yeri olmadığı için GPS’ten tek görebildiğiniz Afrika ortasında bir yerde olduğunuz. Gidebileceğiniz en yakın köy yine koordinatlarını bildiğiniz ama GPS’ten baktığınızda kocaman bir boşluk üzerinde sadece iki nokta görebileceğiniz bir yerde. Noktalardan biri siz, diğeri ise köy  Artık güney, kuzey, doğu ve batı yönünüze bakarak o ikinci noktaya ulaşacaksınız. Direk ulaşmaya çalışmayın! Suya ihtiyacınız var, onun için vahaları da planın içine almanız gerekiyor. Yolu çok uzatamazsınız da çünkü benzin ve yiyecek sınırlı.

Güney batı yönünde yaklaşık 200 km gidip tam güneye dönerek Turkana gölüne kadar süreceksiniz, sonra güney doğu yönünde Nord Horr köyüne ulaşana kadar devam edeceksiniz. Tabii akşamları yatacak güvenli bir yer de bulmanız gerekiyor. Etrafınızda farklı kabilelerin yaşadığı küçük köylerin de olduğunu, mola verdiğiniz yerlerde ellerinde mızrakları ve okları ile gelip yanınıza oturduğunu, geceleri çadırın etrafında dolanıp konuştuklarını da unutmayın…

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi

 

(Visited 30 times, 1 visits today)