Afrikalı Çocuk

Merhaba benim adım Joe, Afrikalıyım, bulunduğum yer yoksul ve kurak. Su ihtiyacımızı içinde bakteri ve atıkların olduğu çamurlu göletlerden gideriyoruz. Acıktığımızda ise bulabildiklerimizi yıkamadan tüketmek durumunda kalıyoruz.

Eskiden Afrika bu kadar çaresiz değildi. Geniş ovalarımız verimli topraklarımız vardı. Avrupalıların yağmalaması bizi doğal zenginliklerimizden mahrum ederken, bitmeyen savaşlar bizleri giderek daha verimsiz bölgelerde yaşamaya zorladı. İşgalci ülkelerin gelişen sanayisi, artan tüketimi ve beraberinde gelen iklim değişiklikleri topraklarımızı kuraklığa sürükledi.

Gelişen ülkelerde yaşayan sizler, hiçbir zaman bastıramayacağınız kontrolsüz tüketimle kendi sonunuzu hazırlıyorken, bizler yokluk ve açlıkla mücadeleyi en zor yollardan öğrendik bile. Bizim yaşadıklarımızı sizler de yaşamak zorunda değilsiniz. Bizim temiz suya hasretimizi lütfen aklınızdan çıkarmayın. Dişinizi fırçalarken musluğu açık bırakmayın, bulaşıklarınızı uzun uzun elde yıkamayın. Küvetlerinizi ağzına kadar doldurmadan önce çorak topraklarımız aklınıza gelsin. Yoksa bizim bugün yaşadığımız açlık ve susuzluk yakın gelecekte çocuklarınızın kaderi olacaktır.

 

(Visited 179 times, 1 visits today)