Ağaca Tırmanmaya Çalışan Balık

“Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılarsanız balık tüm ömrünü bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir.” Demiş Einstein. Bu sözü açıklamadan önce kendisinden bahsetmek istiyorum. Einstein Almanya’da doğmuş. Yaşıtlarına göre geç konuşmuştur. Annesi ve babası onun zekasında problem olduğunu düşünmüşler. Okula başladığında içine kapanık bir çocukmuş ve eğitim sistemini hiç sevmemiş. Bazı öğretmenleri onun başarılı olacağına hiç inanmamış. Amcası onunla çok ilgilenmiş ve bir gün ona pusula hediye etmiş. Pusula onu çok meraklandırmış ve öğrenmek istemiş. Amcası ona matematik ve geometri öğretmiş. O da öğrenmeyi çok sevmiş. Bundan sonra dünyaca ünlü başarılı bir bilim adamı olmuştur.

Yazımın başındaki Einstein’in sözlerini düşündüğümde onun okulun ilk yıllarında başarısının az olduğunu gördüm. Yeteneğini amcasının yardımıyla ve kendi merak ederek bulduğunu anladım. Herkes her konuda başarılı olmayabilir. Önemli olan insanların yeteneklerini bulup başarılı olmak için çalışmalarıdır.

Her insanın yeteneği farklıdır. Mesela iyi bir sporcuya kötü bir resim yapıyor diye aptal diyemeyiz. insanlar birbirinden farklıdır. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız.

(Visited 224 times, 1 visits today)