educated parents is equal to good children and successful future
Why educating parents is crucial?

Aile Eğitimi

Ülkemizde gündemden hiç düşmemiş ve hiçbir zaman düşmeyecek olan çocuklar, ve ebeveynleri hakkında konuşacağım bu yazımda. Bir aileyi simgeleyen en önemli birey çocuktur.Çocuk olmazsa aile kendini tamamlayamaz, yarım kalır. Çağımızda insanlar çocuk yapma kısmını anlamışlar fakat çocuk yetiştirmenin nasıl olması gerektiğini anlayamamışlar.

Doğrusu anne ya da baba olmak bir insanın yapabileceği en zor işlerden birisidir çünkü çocuğun geleceği ebeveynlerin elindedir. Ebeveynlerin  büyük heyecan ile bekledikleri çocuk dünyaya adımını atar atmaz çocuk için  ne yapacakları konusunda endişeye kapılırlar.Daha önceden çocuk konusunda bilgi sahibi olmadıklarından dolayı veya bakacak vakitleri olmadıkları (iş, kişisel hobiler) için evladın yetişmesini olumsuz etkiler.Yavru bu şefkati anne ve babadan alamaz ve davranış bozuklukları başlar. Bu problemin devası olarak pedagoglar çocuk sahibi olmak isteyen ailelere çocuklarını daha iyi yetiştirebilmeleri için zorunlu eğitim verilmesinden yanalar.Bu fikrin şu ana kadar ortaya atılmamış olması bile bambaşka bir mesele. Eğer bu fikir yürürlüğe geçerse çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynler yavrularına nasıl daha iyi bakabileceklerini en iyi bir biçimde öğrenmiş olacaklar. Evlat sahibi olmanın sorumluluklarını anlayacaklar ve zorluklara rağmen bu durumları göze aldıkları halde ebeveyn olacaklar.Peki bu eğitim zorunlu kılınırsa ebeveynlere neler öğretilmeli?

Her şeyden önce ailelerin önceliği çocuk olmalı, onlara vakit ayırabilmeli.Her çocuğun kendisine has bir mizacı olduğunu öğrenmeli bu sebeple onu tanımaya ve anlamaya çalışmalıdırlar. Çocukların kendini hatalarıyla, doğrularıyla ifade etmelerine yol açmalıdırlar. Çocukların yapabileceği şeylerden fazlasını beklememeyi öğrenmelidirler. Çocuklar ailelerinden sürekli ilgi görmek ister.Ebeveynlere çocukları ile beraber zaman geçirmek için elinden geleni yapmalı. Bunun yanı sıra çocuklarıyla geçirdiği zamanı iyi bir şekilde kullanmalıdırlar. Vakit ayırabilmekten kastım onun yanında durup kendi işlerini halletmek kesinlikle değildir. Örneğin çocuklarla oyun oynamak onların hayal dünyasına girmenin en kolay yolu. Yapılan en büyük hatalardan biri de çocuklara sorumluluk verilmemesidir. Sorumluluklarını yerine getiremeyen çocuklar, kendi ayakları üzerinde duramayan, özgüveni düşük, ailelerine bağımlı, sorun çözme becerilerinden yoksun  bireyler olarak yetişirler. Sağlıklı çocuk yetirmenin yolu, sağlıklı karı koca ilişkisinden geçer. Karı koca ilişkisinin sağlıksız olduğu bir ortamda sağlıklı çocuk yetiştirmek hemen hemen olanaksızdır. Aile içindeki refah seviyesi ne kadar ileri düzeyde ise o ailedeki çocuğun gelişimi o kadar etkili olur. Eğitim alan aileler mutlu, sağlıklı bireyler yetiştirirler bu aynı zamanda ülkemizin geleceğine de katkı sağlamış olur. ‘’Küçük hanımlar, Küçük beyler!

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, geleceğin ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.’’ Aileler Atatürk’ün bu sözünü örnek almalı.

(Visited 58 times, 1 visits today)