Aileyle Çalışmak

Okula başladıktan sonra hepimizi uzun yıllar boyunca sürecek bir eğitim hayatı bekliyor. Bu sürecin sonunda bir mesleğimizin olmasını hedefliyoruz. Normal şartlarda, emekli olana kadar yapacağımız mesleğimizi doğru seçmeliyiz. Çünkü gelecekte, hayatımızı sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz her şeyi bu meslek sayesinde elde edeceğiz. Uzun yıllar boyunca aynı alanda ve benzer yapıdaki iş ortamlarında bulunacağız. Kimimiz bir elin parmaklarını geçmeyen sayıdaki insanla birlikte çalışacağız, kimimiz ise dev binalarda yüzlerce çalışanla birlikte bir koşturmanın içinde olacağız. Belki de bireysel bir çalışma düzenimiz olacak. Bütün bunlar büyük ölçüde meslek seçimimizle şekillenecek.

Gelecekteki işimle ilgili hayalimde pek de kalabalık olmayan bir iş ortamı var. Mümkünse sorumluluk ve yetkinin bende olduğu, özgür bir ortam hayal ediyorum. Yani tek başına çalışmayı… Eğer başkalarıyla çalışacaksam da benimle uyumlu bir şekilde çalışan iş arkadaşları isterim. Seçme imkanım olsa yakın arkadaşlarımın arasından seçerdim. Birbirimizi iyi tanıyor olacağımız için problemleri çözmek kolay, çalışmak da daha keyifli olurdu.
Düşünsenize yıllardır yakın arkadaş olan kişiler bazen konuşmadan bile anlaşabilir, neyi nasıl yapabileceklerini bilirler. Karşılıklı olarak kapasitelerinin farkındalardır. Gerektiğinde birbirlerinin eksiklerini görmezden gelebilirler hatta tamamlayabilirler. Başarılarıyla yürekten mutluluk duyarlar.
Yakın arkadaşı ile çalışan kimseyi tanımadım fakat çalıştığı kişilerle yakın arkadaş olanları biliyorum. Bununla birlikte çevremde aile bireyleriyle çalışan pek çok kişi var. Bunların arasında bana en yakın örnek annem ve babam. Annem ve babam, bazı akrabalarıyla birlikte uzun yıllardır aynı iş ortamında çalışıyor. Onları gözlemlediğimde birbirleriyle iyi bir uyumları olduğunu, görev paylaşımını kolayca ve hızla yapabildiklerini, çalışmalarını gerektiği zaman birbirlerinden yardım alarak tamamladıklarını görüyorum. Birbirlerine danışmaktan, birbirlerini işle ilgili olumlu ya da olumsuz yönde eleştirmekten kaçınmadıklarına şahit oluyorum. Aralarındaki bağ sadece iş ile sınırlı olmadığı için yanlış anlaşılma, darılma gibi olumsuz durumlara rastlamadığımı net bir biçimde ifade edebilirim.
Elbette birbirlerinin yalnızca iş hayatında olan kişiler de uyumlu çalışabilir. Zaten profesyonellik de bunu gerektirir. Fakat yakın arkadaş ya da aile bireyleriyle çalışmak, çalışma hayatında birkaç adım önde olmayı sağlıyor. İş arkadaşlarını tanımak için çaba harcamaya gerek olmayacağı için zaten haklarında neredeyse her şeyi bildiğiniz insanlarla birlikte, zaman kaybetmeden yol almak daha kolay olabiliyor. Yakın arkadaşları ya da aile bireyleriyle çalışanları kol kola yürüyen insanlar olarak nitelendirebiliriz. Diğerleri de yürüyor tabii, onlar da yan yana yürüyor…
Aile bireyleri ve yakın arkadaşlarla çalışmak sosyal çevrenin daralması ve gereğinden fazla özverili bir çalışma hayatına neden olsa da, daha keyifli bir iş çalışma ortamı sunacaktır. Keyifli bir çalışma ortamı da doğal olarak başarıyı çoğaltacak, olumlu anlamda etkileyecektir.
(Visited 25 times, 1 visits today)