AKIL SAVAŞLARI-Nikola Tesla mı, Thomas Alva Edison mu?

Hey, selam ben Baran TEKİN bugün size iki muhteşem dehanın değerlendirme ve karşılaştırmasını yapacağım bunlar FAVORİM Nikola Tesla öbür yanda ise Ampulün son halinin mucidi.

Önce (ben TESLA diyeceğim kendisine) favorim olan TESLA’dan bahsedelim bi kere TESLA bir mağdur ben bunu bir makalede okudum ve buna karşılık farklı bir ulusal makale yarışmasına vermiştim ve derecelendirilmiştim 4.’lük ile.

NEDEN Mİ BİR MAĞDUR—->Edison gidiyor TESLA dan besleniyor yani TESLA balık tutuyor Edison da TESLA’nın kovasında balıkları tutuyor yani resmen TESLA’dan “otlanıyor” ve herkes bilmesine rağmen insanlar ampulün son halinin mucidi olduğu için evet sırf bunun için Edison’u haklı görüyor örnek altta bulunmak bir gözden geçirin derim ben…

Tesla vs Edison - 9GAG

EVVVVVVVVVETTT DURUM TAM DA BÖYLE ŞİMDİ BÖYLE Bİ GÖZÜNÜZDE CANLANDI DİMİ?..

Gel gelelim kuru fasulyenin faydalarına yani Edison’a, Edison’un da faydaları var tabii bunları yüzlerce çalışanına yaptırdı fakat TESLA işte o tek tabanca ve o tabanca gayet te net ve sert…

NEYSE, şuan Edison’dayız.

Cevher Öğütme ve Çimento: Edison’un bir başka ilgi alanı da cevherden çeşitli metalleri çıkaracak bir cevher öğütme işlemidir. 1881’de Edison Ore-Milling Co.’yu kurmuştur ancak pazar olmadığı için girişim sonuçsuz kalmıştır. 1887’de, sürecinin büyük ölçüde tükenmiş Doğu madenlerinin Batılı madenlerle rekabet etmesine yardımcı olabileceğini düşünerek projeye geri dönmüştür. 1889’da New Jersey ve Pennsylvania Konsantre Çalışmaları kurulmuştur. Edison, operasyonlarına kendini kaptırmıştır ve evinden uzakta, New Jersey, Ogdensburg’daki madenlerde çok zaman geçirmeye başlamıştır. Bu projeye çok para ve zaman ayırmasına rağmen, piyasa çöktüğünde ve Ortabatı’da ek cevher kaynakları bulunduğunda başarısız olmuştur. Edison ayrıca çimento kullanımını teşvik etmeye dahil olmuştur ve 1899’da Edison Portland Cement Co.’yu kurmuştur. Düşük maliyetli evlerin inşasında çimentonun yaygın kullanımını teşvik etmeye çalışmıştır.

 

Fonograf: Fonograf, Thomas Edison’un diğer iki icat olan telgraf ve telefon konusundaki çalışmaları esnasında ortaya fikir olarak çıkıp geliştirilmiştir. Edison, 1877’de telgraf mesajlarını kâğıt kaset üzerindeki girintilerle, daha sonra tekrar tekrar telgraf üzerinden gönderilebilecek şekilde çevirecek bir makine üzerinde çalışmıştır. Bu gelişme, Edison’un bir telefon mesajının da benzer şekilde kaydedilebileceğini fikrine sahip olmasını sağlamıştır. Kabartma noktası olan ve hızla hareket eden parafin kağıdına tutulan bir diyaframla çalışmıştır. Konuşma titreşimleri kâğıtta girintiler yapmıştır. Edison daha sonra kağıdı, etrafına sarılmış kalay folyo ile metal bir silindire dönüştürmüştür. Makine, biri kayıt için diğeri kayıttan oynatma için olmak üzere iki diyafram ve iğne ünitesine sahiptir. Edison makineyi, birisi konuştuğunda makine, ses titreşimlerini silindirin üzerine, kayıt iğnesi tarafından dikey oluk düzeninde girintili bir şekilde çalışmasına ve kayıt yapmasına uygun olacak şekilde tasarlanmasını istemiştir. Bunun üzerine Edison, Makine tamircisi John Kruesi’ye böyle bir makine üretmesi için bir taslak vermiştir.

 

Hareketli Resimler: 1913’te Edison, sesi filme senkronize etmeyi denemiştir. Laboratuvarı tarafından bir fonograf silindirindeki sesi bir ekrandaki resme senkronize eden bir kinetofon geliştirilmiştir. Bu başlangıçta ilgi uyandırsa da sistem mükemmel olmaktan uzak kalmıştır ve 1915’te ortadan kaybolmuştur. 1918’de Edison, sinema alanındaki katılımına son vermiştir.

Bence 3 adet yeterli…

BİR SONRAKİ BLOGLARDA GÖRÜŞMEK ÜZERE BİLİMLE KALIN.

(Visited 7 times, 1 visits today)