korona virüs

Akıllı Bileklik ve Covid-19

Bildiğiniz üzere 2019 un sonlarına doğru Çin’in Hubei bölgesinin başkenti Wuhan kentinde ölüm oranı %2.77 olan , etkileri 14 günde ortaya çıkan ve havadan bulaşan yeni bir virüs çıktı. Hayvan pazarlarından çıktığı düşünülen ve çok hızlı yayılan bu virüs kısa sürede Wuhan’nın her yerine yayıldı ve şehir karantinaya alındı .

İlk tedbir olarak çoğu ülke Çine karşı kara , hava ve deniz yani sınır , liman ve hava limanlarını kapattı ve karantina hastaneleri belirleyerek 14 gün bekleme sınırı koydu . Ve hala 2020 Ekim ayında korona virüsü hızla yayılıp devam ediyor. Yayılma noktaları insanların en sıklıkla bulunduğu yerler: caddeler ,ünlü parklar ,kafeler ,alış veriş merkezleri ,kulüpler ,düğünler vb. yerlerdir .Koronanın yayılmasını en büyük iki nedeni hava yoluyla bulaşması ve en basit semptomlarını 14 günün sonunda ortaya çıkmasıdır . Ama bir düşünün bir bileklik var taktığınız anda test yapıp anlıyor böylece isteseniz bile kulüp ,düğün gibi bir yere gidip virüsü bulaştırmazsınız Türkiye’de karantina 1 vaka varken başlamasına rağmen şu an sadece günlük 1500+ vaka oluyor ama kimse umursamıyor nereye neden gittiğini , taşıyıcı olup olmadığını düşünmüyor artık bizi tek koruyan şeyler maskeler ama bir bileklik olsa ve sana daha semptomlar belirmeden söylese , karantinaya alınsan ve başkasına bulaştırmasan . Eğer böyle bir bileklik olsa korona için aşıya gerek kalmaz bulaşmasını , yayılmasını önlememiz yeterli . İşte bu nedenle Bilim Kurlu üyesi bendeniz Doruk böyle bir projeye başladım . Ve bu Ekimin 10 unda saat akşam 6 da projeyi bitirdim . Bu bileklik sayesinde hayatlar kurtaracağız. Hastaları kontrol altında tutabileceğiz ve böylece virüs daha az bulaşacak . Tahminen virüs birkaç ayda Türkiye’den silinir . Bu bilekliğin bir diğer avantajı ise yerli malı olması vergi çok fazla olmayacak ve yurt dışına ithalini gerçekleştirebileceğiz yani böylece ülke ekonomisine de katkı sağlayacağız . Bir de doğru teşhis var bazen korona hastası olmanıza rağmen yanlış teşhis sayesinde anlamayıp daha fazla bulaştırabilirsiniz üstüne kuyruk beklemek zorunda ve o iğrenç çubuğu boğazınızın en derin yerine kadar sokmayacaklar . İnsanlar teşhis için sırada bekliyorlar o sırada bile kapabilirler çünkü virüs olan da olmayan da aynı yerden geçiyor ama bu bunları çözebilir maske bile kullanmayabiliriz bir kullan at maske ortalama 50 kuruş günde en az 2 tane günde 1 lira eder ayda 30 lira yılda 365 lira eder .

Sonuç olarak bu bileklik birçok işe yarayacak : dünya çapında ölüm oranları azalacak, huzur ortamı sağlanacak ,virüsün yayılması azalacak ve ya duracak bunları yaparken aynı anda ülke ekonomisi ve uluslararası ticarette gelişeceğiz ve aynı zamanda bütün dünyada tanınacağız , kahraman sayılacağız .

korona virüsteşhis

(Visited 25 times, 1 visits today)