AKILLI BİLEKLİK

Merhaba. Bildiğiniz gibi teknoloji son zamanda çok gelişmeye başladı. Bilekliklerden tutun telefonlar telefondan tutun televizyonlar bu tür teknolojiler gerçekten gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Son dönemlerde de bildiğiniz gibi covid 19 virüsü genişlemeye başladı ve ülkelerde sokağa çıkan kişiler kontrol edilemiyor bu nedenden ötürü bakanlık yeni bir sistem yapmak istiyor. Covid bileklikleri. Covid bilekliğine örnek göstermek gerekirse otellerde kolunuza  bir bileklik bileklik takarlar ve bunu asla çıkarmamanızı söylerler. Covid bilekliklerinde de yöntem bu şekil de olucağı planlanıyor. Tahminlere göre bu bilekliklerin iki türü olacak.

Birinci Bileklik: Test sonucu pozitif olan ve karantinada  olması gereken herkese takılacak. Virüs taşıyan kişi olması gereken yerden ayrıldığı zaman merkezdeki alarm çalacak.

İkinci bileklik: Bu sistemde ise Eve bir cihaz konulacak .Karantinada olması gereken kişi, kutudan uzaklaşınca cihaz ayrıca cihaz yerinden hareket ettirildiğinde merkeze bildirim gönderilecek.

Bana göre bu bilekliklerin hem artı hem de eksi yanları var. Evet doğru daha rahat kontrol sağlanabilir ülke belki daha hızlı iyileşebilir. Ancak ilk olarak bir şehir örnek olarak 1000 koronalı evden çıktı nasıl engeliyecekler o kadar insanı. İkinci olarak bu bileklikler yer belirlediği için sürekli olarak uydu ile iletişimde ve buda bir güç tüketimi demektir. Bilekliği bileğimizden çıkaramadığımız için nasıl şarj olucak. Sanıyorum kimse bilekliğin yanında 3-4 saat beklemek istemez. Bu dönemde de yıllarca dayanabilecek piller olmadığı için bileklik kullanılamaz. Ayrıca sonuçta insanlar banyo yapıyor bu bilekliklerin su geçirmez olması gerekiyor ve bu ucuz bir teknoloji değil. Diğer sabit cihaza gelicek olursak bizden sürekli fişe takılı bırakmamamızı isteyeceklerdir, ayrıca senin cihazın yakınlarından ayrıldığını anlamak için sürekli bilekliğini yada telefonumuzu kontrol etmesi gerekir bu da daha fazla elektik tüketimi demek. Cihaz devrilebilir bir etki yüzünden haraket edebilir ve yanlış alarm olabilir ben tavsiye etmiyorum.

(Visited 40 times, 1 visits today)