Akıllı Covid-19 Uygulamam

Bu zor covid-19 günleri bizi eve kapattı. Maalesef evde çok sıkıldık değil mi? Gerçekten de öyle. Ama aklımdaki uygulama gerçekten faydalı bir uygulama. Uygulamamın bir çok fonksiyonu olacak. Hadi, hemen listelemeye başlayalım.

1. Fonksiyon insanların kişiliklerini tanıyarak onlara hobi önerisi yapmak. Uygulama kullanıcıya bazı sorular soracak.  Elde ettiği verileri gözden geçirecek ve kullanıcı için hobi önerisi yapacak. Kullanıcı, önerilerden istediğini seçebilecek. Hatta kullanıcı, istemez ise kendisi hobi seçebilecek. Hobiler: evin içinde veya kendi bahçelerinde spor yapmak, yürüyüşler yapmak, vazo, dokumacılık, resim gibi sanatları yapmak, aile arası eğlenceli aktiviteler yapmak gibi birçok hobi bulunabilecek.

2. Fonksiyon ise sağlık. Sadece aktiviteler değil sağlıkta önemli. Bunun için tabii ki T.C. Sağlık Bakanlığı bir uygulama yaptı tabii ama bu öyle değil. Sadece Covid-19 değil tüm hastalıklar için sağlık önerisinde bulunacak ve bu hastalıkları saptamaya çalışacak. Tabii ki burada da kullanıcının büyük rolü var. Kullanıcının kendisini ve hastalığı ayrıntılı incelemesi gerekiyor. Eğer kullanıcı bazen saptayamadığı şeyler olursa, uygulama bazı testler sunacaktır. Ayrıca uygulama sağlıklı beslenme, adım, uyku düzeni ve spor gibi sağlık aktivitelerini gözden geçirerek tüm bunların bir oranını hesaplıyor. Bu da uygulamanın

3. Fonksiyonu program hazırlamasına katıyor ve programa geçiyor. Ayrıca kullanıcı kendisi program oluşturabiliyor. İstediği zaman hatırlatıcı ona hatırlatıyor. Son fonksiyon ise oyunlaştırma. Burada kullanıcının biraz dürüst olması gerekiyor. Uygulama yediği yemek, uyku ve hareket düzeni, programa uymak gibi şeyleri ne kadar yaptığını ve iyi yaptı mı gibi sorular soruyor. Kullanıcının bunlara dürüst cevap vermesi gerekiyor. Sonra uygulama, elde ettiği verileri birleştirerek grafik hazırlıyor ve hazırladığı grafiği birleştirerek puan oluşturuyor ve oluşturduğu puanı uygulamanın içindeki ‘‘POINT ROAD’’ adlı bir puan yoluna gidiyor. (Uygulama tüm dünyaya servis edileceği için ismi şu anlık İngilizce.) Puan yoluna giden puanlar ise belli puanlarda size uygulama içi rozet verecek.

Uygulamanın fonksiyonları bitti ve şimdi detaylardayız: İlk önce bu uygulama benim Beştepe Bloggers için hazırladığım ve hayal ettiğim bir uygulamadır. Uygulamamın ismine tam karar veremedim ama belki HOME COVID ACTIVITY olabilir. Uygulamada polis, ambulans ve itfaiye gibi önemli acil numaralar aranabilir. Ambulans aranacak ise kullanıcı istediği gibi uygulamada bulduğu hastalık hastaneye bildirilebilir.

(Visited 25 times, 1 visits today)