Akım Savaşçıları

Tesla, elektriğe meraklı, zeki ve yetenekli bir insandı. Küçük yaşlardan itibaren birçok icat yapmıştı. Çeşitli  işlerde çalıştı. Edison’un ustalığından etkilenmişti, bu nedenle New York’a geldikten sonra Edison’un şirketinde çalışmaya başladı. O dönemde  Edison doğru akım kullanarak şehirlere elektrik üreten santraller inşa ediyordu. Ancak bu şehirlerde sık sık elektrik kesintileri meydana geliyordu. Edison’la çalışmaya başlayan Tesla, santraldeki bu problemi çözdü. Ancak aralarındaki problem tam da bu noktadan sonra başladı. Çünkü Edison, Tesla’ya ödeyeceğini söylediği ücreti ödemeyi reddetti ve ”Tesla, Amerikan şakalarından hiç anlamıyorsun” diyerek alay etti. Tesla , Edison’un şirketinden ayrıldı. Ancak aralarında büyük bir ”akım savaşı” başladı. Edison’un yanından ayrıldıktan sonra çok zorluklar çeken Tesla daha sonra ilk laboratuvarını kurdu ve ilk prototip alternatif akım motorunu yaptı. Tesla icat üstüne icat yapıyordu. Beş yıl içinde dünyanın en değerli patentleri ona ün ve şöhret getirmişti. Westinghouse şirketi de ona  alternatif akım patentleri için yüklü bir para teklif etti. Tesla parayı sadece yeni icat yapabilmek için kabul etti. Alternatif akımın bu kadar popüler hale gelmesi Edison’un canını sıkıyordu. Herkes Tesla’nın ne kadar müthiş olduğundan bahsediyordu. Bunun üzerine alternatif akımı karalayan bir kampanya başlattı. Halka açık ortamlarda hayvanları elektrikle öldürüyordu. Tesla’nın buna bir son vermesi gerekiyordu. 1893 yılında Chicago Elektrik Fuarında alternatif akımla ilgili bir gösteride tüm seyircilerin gözü önünde  platforma çıktı ve akımın vücudundan geçmesine izin verdi. Bu şekilde akımın güvenirliliğini kanıtlamış oldu. Bu gösteri büyük bir yankı yarattı ve alternatif akıma olan önyargıyı kırdı. Edison Tesla karşısında yenilmişti. Peki bu iki mucitten hangisi daha iyiydi?

Edison ve Tesla birbirlerinden çok farklı karakterlerdi. Edison iyi bir girişimciydi. İnsanları ve parayı iyi yönetiyordu. Bu da onun maddi başarılarının daha fazla olmasına neden oldu. Oysa Tesla sıra dışı bir psikolojiye sahip, ünlü isimlerle gezip, yiyip, içmeyi seven ancak parayla ilgili durumlarda oldukça yetersiz bir insandı. O nedenle devamlı patentler konusunda, maddiyat konusunda Tesla ,kullanılmış ve zor durumlarda kalmıştı. Tesla gerçek bir bilim adamıyken Edison gerçek bir iş adamıydı. Tesla’nın kısa bir sürede bulduğu bir şeyi ,Edison birçok deneme sonucu bulabilirdi. Ancak Edison’un kaynakları Tesla’ya göre  çoktu ve maalesef Edison ,Tesla’nın patentlerinin bazılarını satın alarak bazılarını da çalarak adını yazdırmış ve dünyanın en fazla patent sahibi mucidi olarak tarihteki yerini almıştı.

Edison’un da insanlık için önemli bir mucit olduğunu görmezden gelemeyiz. Ancak ben kendimi Tesla’ya daha yakın  hissediyorum ve onun bilim dünyasında uzun süreler hakkının yendiğini düşünenlerdenim. Ancak sonuçta dünyanın her iki bilim adamına  da ihtiyacı vardı ve onlar, bilim dünyasında yeni bir dönem başlatmış, insanlığı değiştirmiş iki önemli bilim adamıydı.

(Visited 5 times, 1 visits today)