AKUSTİK GİTAR

Çelik telli akustik gitarlar ilk olarak 19. yüzyılda Amerika’da ortaya çıkmıştır. Bu dönemde, Avrupa geleneklerinden yola çıkarak yeni bir tür akustik gitar imal eden pek çok Amerikan üreticisi vardı. Çelik teller 1860 ile 1900 arasında yaygınlaşmış, 1930’larda ise standart bir aksam haline gelmiştir. Günümüzde üretilen çelik telli akustik gitarlar boynuzlu ve elektro akustik modeller gibi pek çok değişik biçimde karşımıza çıkmaktadır.

Gelişimi:

Düz göğüslü akustik gitarlar büyük ölçüde Amerikalı üreticiler tarafından geliştirilmiştir. Her ne kadar günümüzdeki örnekler çelik telli olsa da, ilk enstrümanlar bağırsak tellerle imal edilmekteydi ve çelik teller ancak 20. yüzyılın başlarında standart hale gelmiştir. İlk zamanlardaki öncü çalışmalar ile ses tahtasının altındaki çapraz destek sisteminin geliştirilmesi büyük oranda Pensylvania’daki Martin firmasının gayretleri sonucunda gerçekleşmiştir.

Ses:

Çelik telli gitarlar, yüksek tel gerilimine dayanabilmeleri için sağlam bir destek sistemi ve güçlü bir takviyeli köprü ile imal edilir. Akustik ton parlak ve temiz olmasının yanında oldukça ataktır. Köprüye yaklaştıkça sertleşen ve klavyeye yakınlaştıkça yumuşayan tonlar arasında çok çeşitli ses renkleri elde etmek mümkündür. Bu gitarlar parmak veya pena ile çalınabilmekte ve oldukça yüksek ses şiddetleri elde edilebilmektedir. Çok yönlü yapıları nedeniyle çeşitli müzik türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlgili resim.

(Visited 181 times, 1 visits today)