ALIŞKANLIKLAR

Ben bugün yazımda ” Alışkanlıkların zincirleri önce duyulamayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olur.” sözünün üstünde duracağım. Aslında bu söz bizlere başta alışkanlıkların fark edilmeden başlayacağını, sonradan ise üstümüzden bir çırpıda atamayacağımız kadar güçlendiğini anlatıyor.

Alışkanlıklara bir örnek verelim. Mesela “Sigara içme alışkanlığı”. Arkadaşlarının ve çevrenin etkisiyle sigarayı deneyen biri, fark etmeden sigara içme alışkanlığı kazanır. Başlangıçta az sayıda içen kişi istediği zaman sigara içmeden durabileceğini zanneder. Sonra bu alışkanlık yavaş yavaş, sinsice, kendini fark ettirmeden ilerler. Bu alışkanlığın zincirleri artık kırılamayacak kadar güçlüdür. Kişi sigara bağımlısı olmuştur ve artık sigara içmeden duramaz. Bu nedenle kötü alışkanlıklar daha duyulamayacak kadar hafifken fark edilmeli ve önlenmeye çalışılmalıdır. Tabii iyi alışkanlıklar da var. Mesela her yere geç kalan biri dakik olma alışkanlığı kazanabilir.  Bu kişi dakik olma alışkanlığını kazanmak için bir sürü şey yapabilir. Mesela işe geç kalıyorsa sabah daha erken uyanmak için alarmlar kurabilir ve hızlı hareket etmesi için eve notlar bırakıp eline semboller çizip, yazılar yazabilir. Böylece iyi bir alışkanlığı kırılamayacak kadar güçlü bir hale getirebilir.

Bence oldukça önemli ve anlamlı bir söz söylenmiş. Alışkanlıklar fark edilmeden gelişir ve sonra bir çırpıda üzerimizden atılamayacak kadar güçlenir. Neyi alışkanlık edindiğimize dikkat etmeliyiz. Ben yazımı Josh Billings’in bir sözüyle bitirmek istiyorum. “Alışkanlık edinmek kolaydır ama onu üzerinden atmaya kalkmak insanın derisini söker.”

                                                                                                    Kemal ONURLU

(Visited 11 times, 1 visits today)