Alışkanlıkları Dijitalleştirme

Para, her ne kadar inkar etsek de günümüzün dünyasında bizim için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için gerekli olan bu kağıt parçalarının tarihi milattan öncelere dayanmaktadır. O zamandan beri fiziksel ve görülebilir bir şekilde tasarlanan paranın bir değişikliğe ihtiyacı var mıdır?

Görülebilir ve dokunulabilir şekilde olan paralar kendileri ve sahipleri için korkutucu senaryolara maruz kalabilir. İllegal bir şekilde el değiştirme veya hiç tanımadığı insanların ayakları altında ezilme gibi olaylar bu senaryolara örnek gösterilebilir.

Her ne kadar paramızı sanal ortama aktarmak günümüzde çok kolay olsa dahi hala eski usul para kullanımı daha yaygındır. Yakın gelecekte bu yaygınlığın giderek azalacağı tahmin edilse de tamamen yok olması gibi bir durum bazı ülkeler bir harekete geçmediği sürece pek mümkün gözükmemektedir.

İnsanlar tarafından daha güvenli olan yol paranın fiziksel bir şekilde barındırılması olsa da paranın sanal yoldan çalınması ve kaybolması çok daha az bir ihtimale sahiptir. Bu ihtimallerin farkında olan Danimarka gibi ülkeler ise para aktarımının tamamen sanal yoldan gerçekleşmesi için çalışmalara başlamıştır.

Nakit para kullanımının tamamen geçersiz olması için bir yasa çıkartmayı hedefleyen Danimarka bu yasayı çıkartmadan önce sanal yoldan para aktarımının güvenli olduğundan emin olmalıdır. Her ne kadar bir sorun çıkma ihtimali daha düşük olsa da sorun çıktığı takdirde sonuçları çok daha dramatik olabilir.

Üzerimizde paramızı taşımama fikri herkese cazip gelse de fiziksel para kullanımına alışmış insanlar tarafından tepkiyle karşılanması da beklenebilir bir olaydır. Sanal paranın çok daha kullanışlı olduğunu düşünen Danimarka hükumeti gelebilecek tepkileri hafifletmek için bu yasayı para aktarımının güvenli ve kullanışlı olduğundan emin olduktan sonra yürürlüğe geçirmelidir.

Yürürlüğe geçirilmesi hedeflenen bu yasa Danimarka için yakın bir gelecek olsa da ülkemiz için yakın denebilecek bir gelecekte değildir. Danimarka’ya göre gelişimi geride kalmış olan ülkemizin bu sistemi oturtması ve çalışılır hali getirmesi çok daha uzun sürelere mal olacaktır.

Danimarka’ya göre insanına güvenilirlik bakımından kötü olan ülkemiz için güvenilirliği çok daha fazla olan sanal para aktarımı bana göre en kısa sürede uygulanmalıdır.

Kısacası eski usul para kullanımına göre daha güvenilir ve kullanışlı olan sanal yoldan para kullanımı düzgün ve doğruluğundan emin olunacak bir şekilde tasarlandığı zaman fiziksel parayı aratmayacaktır.

(Visited 34 times, 1 visits today)