Alışkanlıkların Gelişimi

Alışkanlıklarımızın hepsi hayatımızı şekillendiren birer yapıdır. Fakat alışkanlık terimi ve bağımlılık terimi birbirine çok karıştırılır. Bağımlılık, alışkanlıkların takıntı haline gelme raddesidir. Ve genel olarak bağımlılıkların alışkanlıklarımız gibi çok da akla gelen iyi huyları yoktur. Bu iki terimin bu kadar karıştırılmasının sebebi ikisini de devamlı yapmamızdır. Fakat bağımlılık içimizden gelen bir dürtü ile onu zorunlu kılan bir duygunun birleşimiyle bireyin yaptığı bir şeydir. Onun yanında alışkanlıklarımıza baktığımızda ders çalışma alışkanlığından tutun diş fırçalamamıza kadar günlük hayatımızdaki neredeyse her şeyimiz alışkanlıklarımıza bağlı hareket eder. Bu da hayatımızı şekillendiren yapılar olduklarına kanıt oluyor.

Alışkanlıklarımız, bir işi ne kadar yaptığımıza bağlı kazanılır. Örnek olarak birisi her sabah kalktığında yürüyüş yapmaya çıktığını varsayalım. 21 gün sonunda artık yürüyüş yapmak o bireyin bir alışkanlığı haline gelmiş olacak. Bilimsel olarak da kanıtlanan alışkanlık edinme süresi 21 gün olarak bilinir. Tabi bu istisnai durumlarda değişebilir. Bu 21 günün başlarında zorlanmalar yaşayabilir hatta içinize bir bırakma isteği bile dolabilir. 21 günün sonunda bu alışkanlığı tam olarak kazanmış olacaksın. Hatta Warren Buffeat’ın bu konu hakkında “Alışkanlıkların zinciri önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılmayacak kadar güçlü olur.” Diye de bir sözü vardır. Bu alışkanlıkların sağlığmıza da çok büyük etkileri oluyor. En önemlisi düzenli bir hayat yaşamaya başlıyoruz.

Alışkanlıkların iyi yanları olduğu kadar kötü yanlarının da olduğunu düşünüyorum. Şu ana kadar “…önce duyulmayacak kadar hafif,” kısmını konuştuk. Fakat bir de “…kırılmayacak kadar güçlü…” kısmını konuşalım. bağımlılık haline gelen fakat gündelik hayatımızda fark etmediğimiz bir çok alışkanlığımız var. Bunlardan en basiti telefon. Tabii ki telefon şu anki devirde herkesin kullanması gereken bir ihtiyaç haline geldi. Ama bunun da her şeyde olduğu gibi fazlası zarardır. Ne kadar iletişim veya günlük hayatta farklı amaçlarla ,özellikle yeni nesil, sıklıkla kullansa da bu bir süre sonra elimize yapışmış, istesek de bırakamadığımız hatta neredeyse bir organımız haline geldiğini görürüz. Ne kadar kolay gözükse de bir bağımlılıktan kurtulmak hiç de kolay değildir.

Hayatımızın farklı noktalarında; en kolay, en basit hatta akla bile gelmeyecek durumlarda alışkanlıkların hayatımızı şekillendirdiğini fark ettik. Bu alışkanlıkları kazanmak da onlardan kurtulmak da kolay değildir. Hayatımızın her alanında bulunması onları hayatımıza dahil edip çıkatmakda zorluk çekmemize yol açar.

Hiçbir kötü alışkanlığınızın “…kırılmayacak kadar güçlü…” kısmında olmasına izin vermeyin. Fakat bütün alışkanlıkların da “…önce duyulmayacak kadar hafif…” olduğunu da unutmayın. Hayatınıza şek,l veren unsurları dikkatli seçin.

(Visited 25 times, 1 visits today)