“Alışkanlıkların zincirleri önce duyulamayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olur”

“Alışkanlıkların zincirleri önce duyulamayacak kadar hafif, sonra kırılamayacak kadar güçlü olur.” diyen Warren Buffett’a katılıyor musunuz, derseniz. Kendisinin sözüne katılıyorum derim çünkü sözün anlatmak istediği şey: En başta ufak alışkanlıkların olumsuzluklarını fark etmeyeceğimiz ve neye yol açtığını anlamayacağımız, sonradan alışkanlığı düzeltmek istediğimiz zaman ise bunun çok zor olacağıdır. Sözü incelediğimiz ve kendi hayatımız açısından baktığımız zaman sözün bazılarımız tarafından geçerli olacağını görebiliriz.

Örneğin sağlığa zararlı olan bir yemeği fazla tüketmek örnek gösterilebilir. O yemeği çok fazla tükettiğinde vücuduna zararı dokunur ama çoğu zaman fark etmezsin, ta ki bu alışkanlığının başına bela olacağı zaman anlarsın bunu. Ama iş işten geçmiştir sağlığını yerine oturtman daha zor olacaktır.

Bu sözden çıkarabileceğimiz ders ise alışkanlıklarımızın farkına varmamız gerektiği ve olumsuz alışkanlıkları hayatımızdan kaldırmamız gerektiğidir. Kişiden kişiye çıkarılacak ders farklılık gösterebilir. Sonuç olarak kendisine katılıyorum ve  güzel  bir söz olduğunu düşünüyorum.

(Visited 27 times, 1 visits today)