Avrupa Tatilim

Bugün sizlerle geçen yıl okul kapandığında gittiğim Almanya ve Hollanda seyahatimi anlatacağım. Daha önce hiç yurt dışına çıkmamıştım bu ilk olacaktı. Heyecandan havalara uçacaktım. Ailemle birlikte eşyalarımızı hazırladık ve havaalanının yolunu tuttuk. Uçağımız doğruca gideceğimiz Düsseldorf Havaalanı’na indiğinde 3 saat geçmişti. İstanbul üzerinden geçtikten sonra bütün Avrupa bulutların altında kalmıştı. Bizim kaldığımız süre içinde hava bazen yağmurlu çoğu kez güneşli idi.
Evlerinde kalacağımız akrabalarımızın evine vardıktan sonra Türkiye ile ilgili güzel sohbetimizi yaptık. Diğer günlerde elimizden geldiği kadar çevreyi gezmeye çalıştık. Kaldığımız bölge Düsseldorf’a bağlı Duisburg yerleşim yeriydi ve çilek tarlaları ile ünlüydü. Ancak çilek tarlalarının yavaş yavaş yerleşime açıldığını gördük.
İlk önce şehirdeki televizyon kulesine çıktık. Tüm şehri ayaklar altına alan bu kulenin yüksekliği yaklaşık 200 metreydi. Sonraki günlerde Köln şehrinde bulunan çok ünlü ve çok büyük olan Dom kilisesini gezdik ayrıca şehrin içinden geçen çok büyük ve geniş olan nehirdeki tekne turuna katıldık. Çok düzenli olan bu iki şehirde dikkatimi çeken şey eski yapıları çok iyi korumalarıydı.
Sonraki gün ise karayolu ile Hollanda’nın Rotterdam ve Amsterdam’ı gezdik. Rotterdam’daki dünyaca ünlü kübik yani küp şeklinde mimari harikası evleri gördük. Amsterdam’da ise şehir merkezine gittik. Kanallarla süslü olan bu şehir çiçeklerle bezenmişti. Şehirde dikkatimizi çeken ikinci şey ise ulaşımda çok fazla sayıda bisiklet kullanılması  oldu.

Sonraki günlerde birkaç küçük ziyaret ve gezi sonunda Almanya maceramız bitmiş ve dönüş yolculuğu başlamıştı. Her şeyin yolunda gittiği bir tatil geçirmiş, mutlu olarak ayrılmıştık. Her zaman hatırlayacağım anılarla dolu günleri tekrar etmek dileğiyle…

(Visited 40 times, 1 visits today)