Alternatif Aydınlatma Yolu: Lava Lambaları

Işık; hayatımızın her yerinde bize kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde birçok ışık kaynağı bulunmaktadır. Doğalı, yapayı pek çok türde ışık mevcuttur. Peki, hiç enerji kullanmadan ışıktan yararlanmayı düşünmüş müydünüz? Ben düşündüm.

Aslında her ne kadar dekor amaçlı kullansak da, lava lambaları bu iş için çok uygun. Fakat biliyorsunuz ki dışarıda satılan lava lambaları enerji ile çalışmakta. Bu sebeple kendi lava lambamızı kendimiz yapalım diye düşündüm.

Gerekli Malzemeler:

1-Ayçiçek yağı (daha açık renkli diğer yağları da kullanabilirsiniz.)

2-Su

3-Boya

Su ile boyanızı karıştırdıktan sonra yağ ile birlikte şeffaf bir şişeye koymalısınız. Aslında hemen hemen hazır. Peki, ama nasıl aydınlatacak etrafı? Kullandığımız boyayı neon bir renk seçerek karanlıkta odamızı aydınlatabiliriz. Büktüğümüzde karanlıkta renk veren çubuklar vardır. Genellikle konserlerde bileğimize takarız. Bu çubuklar “Grow stick” diye geçer. Bunların içindeki boyadan da yararlanabilirsiniz. Belki de duvarlarımıza yapıştırdığımız yıldız şeklinde, karanlıkta güneşten gün içinde aldığı ışınları, karanlıkta kullanıp parlayan çıkartmaları kavanozunuzun içine atabilirsiniz. Bence bu şekilde lava lambamızı aynı zamanda süslemiş de oluruz. Ya da ateş böceklerinin içerisinde bulunan parlamayı sağlayan sıvıyı kullanabiliriz. Neden olmasın? Belki bir gün bunu da yaparlar. Ya da ben daha önceden yaparım. Bir başka alternatif ise denizin aydınlanmasını sağlayan balıklardır. Onların kafasında ampul yoksa ne var? Bu madde ile de enerji kullanmadan aydınlatma yapabiliriz. Yani canlılarda bulunan ışık çeşitlerini kullanarak  lava lambanızı süsleyebilir ve daha parlak hale getirebilirsiniz. Daha havalı görünmesi için suda çözünen vitaminleri kullanabilirsiniz. Mesela turuncu renkte suya atıp çözdüğümüz C vitaminleri buna güzel bir örnektir.

Gelelim doğal kaynaklara zarar vermeden aydınlatmaya. Aslında şu anda bulunduğumuz durumda elektriği kullanarak doğaya zarar vermememiz çok fazla söz konusu değil. Çünkü elektriği elde etme yöntemlerimiz doğaya zarar veriyor. Buna alternatif bulmak için biraz kafamı çalıştırdım ve florasan/neon boyaları buldum. En azından gece lambası kullanan insanların elektrik kullanmadan lava lambalarını daha parlak hale getirip kullanabileceklerini düşündüm. İçerisindeki maddeler de doğaya zarar vermediği için neden olmasın dedim.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

(Visited 354 times, 1 visits today)