Alternatif Tıp Nerede Uygulanmalı?

Alternatif tıp, insanların modern tıpta kronik olan hastalıklara karşı bulamadıkları çareleri çoğunlukla bitkisel olarak ilaç üretimiyle ve çeşitli yollarla tedavi bulma çabasıdır. Alternatif tıp sonucunda üretilen ilaçların bazen yan etkileri olabildiğinden modern tıp, alternatif tıbba bazı konularda karşı gelmektedir fakat artık alternatif tıp eskiye göre çok gelişmiştir. Peki sizce alternatif tıp hastanelerde mi yoksa alternatif tıp uygulamaları için özel olarak hastanelerden ayrı bir yerde kurulan sağlık kuruluşlarında mı olmalı?

Ben alternatif tıbbın hastanelerde olması gerektiğini savunan taraftanım. Bunun nedeni, alternatif tıbbın doktorlar tarafından uygulanması gerektiğini düşünmem. Doktorların koyacakları teşhislerin doğruluğu bu işi yapan diğer insanlara oranla çok daha yüksektir. Bu nedenle doktorların koyduğu bu teşhislere yönelik tedaviler daha sağlıklı ve doğru olan olur. Aksi takdirde uygulanan alternatif tıp çok ciddi yan etkiler bırakabilir. Doktorların bu konu hakkındaki bilgi, tecrübe ve uygulamaları alternatif tıp sonucunda oluşması muhtemel olan aksilikleri azaltmak için çok önemlidir.

Eğer hastane dışında özel olarak bir alternatif tıp merkezi kurulursa ve tedaviler burada yapılırsa çalışan kişilerin doktor olma ihtimalleri çok daha düşük olur. Alternatif tıbbın bilimsel esaslara uygun yapılması hem o tedaviyi yaptıracak olan kişinin daha rahat ve güvenli bir biçimde yaptırmasını hem de oluşması muhtemel problemlerin neredeyse ortadan kaldırılması için çok önemli. Bunun denetimi de en kolay hastanelerde olur. Hastanelerin içinde bir kısım alternatif tıp uygulamaları için ayrılmalıdır diye düşünüyorum.

Ben genel olarak geleneksel ve alternatif tıbbın modern tıp yerine uygulanmasına karşıyım çünkü modern tıpta bir gözlem, teşhis ve test sonucu tedavi ediliyorsunuz ve uygulanan tedavi yöntemleri deney ve araştırmalarla kesinleştirilip, kararlaştırılıp, tedbirler alınıp üzerinizde uygulanıyor ama alternatif ve geleneksel tıpta inşalar uzun zamandır gözlemlediği ve sadece doğru olduğunu düşündüğü ama aslında doğru olmamama ihtimali çok yüksek olan yollarla tedaviler üretmişler. Durum buyken hastanede oluşabilecek sıkıntılara ve aksiliklere karşı tedbirli bir halde alternatif tıp tedavisi yapmak en doğru ve en mantıklı olan şey.

Alternatif tıbbın hastanelerde yapılması gerektiğini ve bunun nedeninin doktorların yapabileceği ani müdahalelerin, tedavilerin geçerliliği ve doğruluğu olduğunu söyledik ama doktorların her zaman bu iş için zaman açısından uygun olmama ihtimalleri de çok yüksek. Bu durumda tedaviyi yapacak olan kişiler doktor olmasa dahi uygulayacakları tedaviyi doktor denetimi altında yapmaları en doğrusu. Bu noktada da doktorlara ulaşımın en kolay olduğu yer tabii ki hastanelerdir.

 

Bu tıp uygulamasının her zaman hastanelerde yapılmasının bazı dezavantajları da vardır tabii ki. Mesela hastane içinde bulunan insan sayısı açısından daha yoğun bir hal alır. Diğer hastalar açısından bu iyi olmaz. Bu noktada da alternatif tıp uygulanacak yerlerin hastanelere bağlı binalarda uygulanması da başka bir güzel seçenek olabilir.

(Visited 87 times, 1 visits today)